Jak dbać o cerę trądzikową?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Każda przedstawicielka płci pięknej marzy o gładkiej i pozbawionej wszelkich niedoskonałości cerze. Niestety, nie każda z nas może się taką cieszyć. Wiele pań posiada bowiem cerę tłustą, ze skłonnością do przetłuszczania się i trądziku. Pielęgnacja tego rodzaju skóry do najłatwiejszych nie należy. Niemniej jednak, odpowiednio dobrana może poprawić jej kondycję. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku ważnych zasad oraz zakup dobrej jakości kosmetyków. Najlepszym z możliwych rozwiązań będą kosmetyki o naturalnych składach.

Dlaczego warto sięgać po naturalne kosmetyki?

Jak już zaznaczono na wstępie, w przypadku cery tłustej, ze skłonnością do trądziku, najlepiej sięgać po kosmetyki naturalne. Wiele osób może sobie jednak zadać pytanie o powód. Otóż kosmetyki naturalne są bezpieczne. Oznacza to, że bardzo rzadko powodują jakieś nieprzyjemne doznania, takie jak pieczenie skóry czy też łuszczenie się jej. Ponadto, kosmetyki o naturalnych składach charakteryzują się niezwykle skutecznym działaniem, przez co w zauważalny sposób poprawiają kondycję skóry. Naturalnym produktom pielęgnacyjnym nie można odmówić także sporej wydajności. Dzięki temu, ich zakup nie nadszarpuje w znacznym stopniu naszych oszczędności. Trzeba pamiętać o tym, że kosmetyki naturalne dostępne są zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Warto przejrzeć kilka albo nawet kilkanaście różnych ofert, bo wówczas zwiększamy prawdopodobieństwo znalezienia dobrych kosmetyków w atrakcyjnych cenach. Zawsze warto również poczytać opinie o konkretnych produktach lub całych zestawach pielęgnacyjnych. Wówczas szansa na znalezienie dobrych preparatów jest jeszcze większa.

Delikatne, ale skuteczne oczyszczanie

Jeżeli posiadamy cerę trądzikową, ze skłonnością do przetłuszczania się, musimy pamiętać o delikatnym, ale skutecznym oczyszczaniu jej. Do tego celu, warto wykorzystywać różne rodzaje kosmetyków. Najlepiej mieć w swojej kosmetyczce kilka preparatów do oczyszczania. Do demakijażu warto wykorzystać olejek lub płyn micelarny. Później skórę należy domyć żelem. O poranku do oczyszczania cery warto wykorzystać łagodne mleczko oczyszczające bądź śmietankę. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że skóra zostanie umyta, ale nie podrażniona. Należałoby zawsze przyglądać się składom produktów. W przeciwnym bowiem razie, nieświadomie możemy zakupić środek zawierający składniki, na które mamy uczulenie. Kupowanie preparatów powodujących uczulenie może zaostrzyć kondycję skóry dotkniętej problemem trądziku. Nie sposób zapomnieć o tym, że skóra musi być zawsze oczyszczana z makijażu i wszelkich jego pozostałości. Już jednorazowe pominięcie starannego demakijażu może bardzo niekorzystnie odbić się na kondycji cery trądzikowej z niedoskonałościami.

Nawilżaj przy pomocy lekkich kremów

Jeżeli mamy cerę tłustą i ze skłonnością do trądziku, nie oznacza to, że możemy pomijać jej nawilżenie. To bardzo częsty i niestety poważny błąd. Nie da się nie zauważyć, że skóra tłusta z trądzikiem wymaga bardzo dogłębnego nawilżenia. Nie oznacza to jednak, że powinno się sięgać po treściwy krem zapychający pory. Kluczem do sukcesu jest dobór kremu o lekkiej konsystencji, która nie obciąży nadmiernie naszej skóry. Bardzo dobrym pomysłem może okazać się zakupienie kremu bogatego w oleje roślinne, takie jak olej z konopi czy olej tamanu. Olejek z drzewa herbacianego zawarty w kremie także pomoże. Zadziała bowiem silnie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki temu, znacząco przyczyni się on do redukcji uporczywych niedoskonałości pojawiających się w przebiegu trądziku. Skórę, przy pomocy kremu warto nawilżać codziennie. Najlepiej robić to o poranku. Jeżeli jednak chcemy, możemy zdecydować się na aplikację kremu dwa razy dziennie. Ważne jest to, aby nauczyć się rozpoznawać potrzeby swojej cery. Krem zawsze należy aplikować na cerę oczyszczonymi dłońmi. Skóra powinna być wcześniej starannie umyta przy pomocy żelu. Ważne jest to, aby krem stosować w odpowiedniej ilości. Jeżeli zamierzamy stosować również serum, pamiętajmy, aby zaaplikować je pod krem.

Maseczki i peelingi mogą pomóc

Kolejnym ważnym elementem w pielęgnacji skóry tłustej jest stosowanie masek i peelingów. Nie da się jednak ukryć, że ich wybór może nastręczać pewnych trudności. Najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się maski na bazie glinki. Może być to glinka biała, różowa, ale również zielona. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb naszej skóry. Jeśli cera jest nie tylko trądzikowa, ale i wrażliwa, najlepiej postawić na glinkę białą bądź różową. Są one bowiem zdecydowanie najłagodniejsze. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też dodawanie do masek olejków eterycznych, na przykład z drzewa herbacianego. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej sprawdzić mogą się maski algowe. Wspaniale koją, nawilżają i regulują pracę gruczołów łojowych. Doskonałym pomysłem będzie też stosowanie peelingów. W przypadku cery trądzikowej można zdecydować się na peeling gruboziarnisty, ale równie trafionym wyborem będzie peeling enzymatyczny. Dobrze byłoby zastosować taki peeling, który ma szansę najlepiej się sprawdzić w naszym przypadku. Zarówno maski, jak i peelingi wymagają systematycznego stosowania. Najlepiej byłoby korzystać z nich raz lub dwa razy w ciągu tygodnia. Oczywiście częstotliwość stosowania kosmetyków może wymagać wprowadzania pewnych zmian.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli nasza cera jest trądzikowa i nadmiernie się przetłuszcza, sama pielęgnacja nie wystarczy. Koniecznie należałoby zadbać także o inne aspekty. O jakie? Na pewno warto przyjrzeć się swojej codziennej diecie. Jeżeli bowiem odżywiamy się nieracjonalnie, nasza cera również może na tym ucierpieć. Bardzo dobry pomysłem będzie więc zmiana nawyków żywieniowych. Warto byłoby zwiększyć spożycie warzyw oraz owoców, najlepiej świeżych. Unikajmy produktów z wysokim indeksem glikemicznym, bo powodują one bardzo duże problemy z cerą. Wskazane będzie również zastosowanie preparatów ziołowych, na przykład na bazie fiołka trójbarwnego. Nie ulega wątpliwości, że przydatne będzie wypijanie dwóch litrów wody, najlepiej niegazowanej. Pomoże ona organizmowi oczyścić się z zalegających w nim toksyn. Wskazane będzie również stosowanie technik relaksacyjnych. Ograniczenie stresu na pewno pomoże nam w redukcji trądziku. Stres zaognia bowiem stany zapalne i zwiększa wydzielanie się sebum.

Kiedy odwiedzić dermatologa?

Samodzielne radzenie sobie z pielęgnacją cery tłustej nie zawsze jest możliwe. W wielu przypadkach konieczna może okazać się wizyta u dermatologa. Ważne jest jednak to, aby znaleźć doświadczonego lekarza. W przeciwnym bowiem razie, możemy mieć problem z prawidłową diagnozą i leczeniem. Kiedy zaś warto udać się do specjalisty dermatologa? Na pewno dobrym pomysłem będzie udanie się do lekarza, gdy trądzik jest intensywny. Nie oznacza to jednak, że nie możemy udać się na leczenie, jeśli walczymy ze średniozaawansowanym trądzikiem. Im szybciej udamy się po pomoc, tym lepsze efekty uda się nam uzyskać. Specjalista dermatolog może zalecić stosowanie preparatów do smarowania na skórę, które mają najczęściej postać maści oraz kremów. Pomocne może okazać się również zastosowanie leków do stosowania wewnętrznego. Mogą być to antybiotyki oraz pochodne witaminy A. Wybór leku zależny jest od wielu czynników. terapie dermatologiczne niestety nie od razu przynoszą pożądane efekty. Wskazana jest więc cierpliwość. Rezultaty mogą pojawić się po około dwóch, trzech tygodniach stosowania leków. W niektórych przypadkach pojawiają się jednak dopiero po kilku miesiącach. Ma to często miejsce w przypadku zaawansowanych postaci choroby. Nie sposób nie zauważyć, że terapie dermatologiczne nie zawsze okazują się skuteczne. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się zmiana leków. Ważne jest więc to, aby znaleźć doświadczonego oraz wykwalifikowanego lekarza dermatologa, który będzie wiedział, w jaki sposób leczyć nawet zaawansowane postaci trądziku. Znalezienie zaufanego lekarza to bowiem połowa sukcesu.