Jak wykończyć podłogę w łazience – wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak wykończyć podłogę w łazience – wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim

Podłoga to bardzo istotny element każdej łazienki. Wpływa nie tylko na wygląd całego pomieszczenia, ale przypisuje się jej również funkcjonalną rolę. Podłoga powinna być trwała oraz odporna na wilgoć, tylko wtedy wanna dla seniora nie stwarza zagrożenia, a wręcz przeciwnie – stanowi miejsce relaksu.

Na co zwrócić uwagę wybierając podłogę do łazienki?

Bez względu na to, czy w łazience znajduje się wanna dla seniora, a może prysznic podłoga musi być przede wszystkim bezpieczna, odporna na wilgoć oraz nie stwarzać większych problemów w trakcie czyszczenia. Wśród najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych wskazuje się płytki ceramiczne. Można przypisać im wszystkie wymienione powyżej właściwości, ale dochodzi do tego również wytrzymałość, czyli nawet po wielu latach używania prezentują się cały czas bardzo atrakcyjnie. Bardzo dobrze sprawdza się także kres oraz terakota. W trakcie wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę czy wybierany model ma porowatą strukturę — wtedy przypisuje mu się dodatkowo działanie antypoślizgowe.  W trakcie układania posadzki należy także zwrócić uwagę na wybór odpowiednie fugi, która musi być odporna na działanie wilgoci i jednocześnie zapobiegać rozwojowi pleśni, grzybów i namnażaniu bakterii, o które nietrudno w łazience. Część użytkowników decyduje się na płyty kamienne. To opcja, która się nie ściera, dodatkowo jest bardzo trwała i wytrzymała. Granit jest wodoodporny i dodatkowo nie pojawiają się na nim plamy i oznaki użytkowania. Wybór jest duży, ale to cały czas nie wszystkie dostępne propozycje.

Alternatywa dla płytek ceramicznych

Wanna dla seniora to bardzo ważny dodatek do łazienki, gdyż woda odpręża, relaksuje napięte mięśnie i przyczynia się do rozluźnienia całego ciała. Jednak aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno w trakcie wchodzenia, jak i wychodzenia z wanny trzeba wybrać odpowiednią posadzkę. Doskonale sprawdzają się panele winylowe. W niczym nie przypominają wykładzin, które można było nabyć jeszcze kilkanaście lat temu. Płytki PCV przeszły ogromną metamorfozę, są miękkie i delikatne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Nie kosztują dużo, są wodoodporne, a dzięki dodatkowej warstwie pozwalają uniknąć upadku czy poślizgnięcia się na mokrej posadzce.