Żółta herbata, mało znany rarytas [jedzenie]

Żółta herbata, mało znany rarytas

Żółta herbata (huangcha) należy do najmniej znanych rodzajów herbaty. W Polsce jest wciąż bardzo rzadko dostępna. Także w Chinach, skąd pochodzi, produkowana jest tylko w niewielkich ilościach i znana jest głównie koneserom. Najlepsze herbaty żółte osiągają bardzo wysokie ceny, zdarzają się też jednak tańsze gatunki, dostępne dla każdego. Niewielkie ilości żółtej herbaty produkuje się również w Korei. Herbaty żółte cechują się słodkawo-orzechowym smakiem, pozbawionym cierpkości i goryczy – doskonale pasują więc do ciast i deserów, nie tylko azjatyckich, ale także polskich. Napar nie ma przy tym intensywnie żółtej barwy, jest to raczej pastelowy, słomiany odcień żółci.

Jak powstaje herbata żółta?

Herbata żółta powstaje w bardzo odmienny sposób, niż czarna, biała i oolong – sposób produkcji zbliżony jest natomiast do herbat zielonych. Herbatę żółtą wytwarza się niemal identycznie jak zieloną, z tym jednak, że podgrzewana jest ona gorącą parą w metalowych skrzyniach. Proces ten nazywa się “pieczeniem herbaty”. Pozwala on na spowolnienie reakcji utleniania – liście pozbawione są dzięki temu charakterystycznych dla herbat zielonych aromatów rybnych, morskich i trawiastych.

W odróżnieniu od herbat pu-erh, które były ulubionym napojem Mao Tse-Tunga, produkcja żółtej herbaty była przez całe dziesięciolecia zakazana w Chinach. Kolor żółty kojarzy się w kulturze chińskiej z cesarskim dworem, żółta herbata była więc zwalczana z powodów politycznych. Do XX wieku była zresztą zastrzeżona dla cesarskiego dworu, co także wpływa na fakt, że do dziś nie jest szeroko znana w Chinach. Jej wytwarzanie wznowiono w latach 80., wiele tradycyjnych technik uległo jednak zapomnieniu i musiano je rekonstruować. Dziś, w związku z renesansem tradycyjnej kultury chińskiej, ta kosztowna herbata jest bardzo poszukiwana, uchodzi za rzadki rarytas. Do wytwarzania herbat żółtych nadają się tylko nieliczne odmiany herbaty, uprawiane głównie w górzystych prowincjach południowych Chin (Junnan, Guandong, Zhejiang).

Najbardziej znane herbaty żółte

Ze względu na rzadkość żółtej herbaty, wyróżnia się tylko kilkanaście jej głównych rodzajów. Najbardziej znane to z nich to herbata “złote igły” i herbata huang xiao.

Tags

Dodaj komentarz