Dlaczego keratynowe prostowanie włosów jest idealne dla włosów zniszczonych farbowaniem?

Dlaczego keratynowe prostowanie włosów jest idealne dla włosów zniszczonych farbowaniem?

Zabieg keratynowego protestowania włosów coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzięki niemu, włosy stają się idealnie gładkie, lśniące i przede wszystkim wyglądają zdrowo. Chętnie korzystają z niego posiadaczki cienkich, zniszczonych farbowaniem, niesfornych włosów. Warto go wykonać także, jeśli włosy są przesuszone oraz gdy intensywnie reagują na zabiegi stylizacyjne czy wilgotne powietrze.

Czym jest i na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów określane także jako brazylijskie prostowanie włosów jest metodą polegającą na regeneracji i odżywieniu włosów za pomocą keratyny. Keratyna jest podstawowym białkiem obecnym w strukturze włosa. Odpowiada za jego sprężystość, połysk oraz kondycję. Im mniej tego budulca we włosach, tym szybciej się one łamią, wysuszają i rozdwajają. W trakcie zabiegu keratynowego prostowania włosów następuje uzupełnienie ubytków w strukturze włosa, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne, grubsze a dodatkowo błyszczące i gładkie.

Większość produktów do keratynowego prostowania włosów zawiera dodatkowo naturalne wyciągi z roślin, witaminy oraz antyoksydanty, które skutecznie nawilżają włosy i wpływają pozytywnie na ich kondycję. Dobrze jeśli produkty do keratynowego prostowania zawierają dodatkowo kwasy tłuszczowe, które zabezpieczają włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz procesami mechanicznymi np. działaniem promieni UV, wilgocią, suszeniem, zabiegami stylizacyjnymi.

Kto powinien skorzystać z zabiegu?

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest idealnym rozwiązaniem dla niesfornych, szorstkich i suchych włosów. Jego zalety docenią posiadaczki włosów o porowatej strukturze, które mają tendencję do plątania oraz puszenia się. Zabieg można przeprowadzać praktycznie na każdym rodzaju włosa, także tych zniszczonych intensywnymi zabiegami chemicznymi. Poprawi kondycję włosów rozjaśnianych, farbowanych, dzięki czemu staną się nie tylko zdrowsze ale też będą lepiej się układać.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg można wykonać w każdym profesjonalnym gabinecie fryzjerskim lub z pomocą drugiej osoby samodzielnie w domu. Do jego pełnego wykonania warto zarezerwować sobie kilka godzin czasu, z uwagi na fakt, że keratynowe prostowanie jest bardzo praco i czasochłonne. Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie włosów za pomocą specjalnego szamponu. Włosy muszą zostać całkowicie oczyszczone nie tylko z zanieczyszczeń ale także z pozostałych nadbudowanych elementów do których można zaliczyć np. produkty do stylizacji czy silikony obecne w innych szamponach i odżywkach.

Kolejnym etapem zabiegu keratynowego jest dokładne pokrycie każdego z cienkich, wydzielonych pasm keratyną. Produkt nakłada się w odległości około centymetra od skóry głowy aż po same końce. Gdy wszystkie kosmyki zostaną pokryte włosy należy dokładnie wysuszyć, tak aby nie pozostawić wilgotnych pasm. Właściwym etapem zabiegu jest „wprasowywanie” we włosy nałożonego preparatu przy użyciu prostownicy lub ceramicznego żelazka fryzjerskiego. Co ważne, urządzenie powinno być rozgrzane do temperatury około 230 stopni, bowiem dzięki temu zyskuje się pewność, że wszystkie niezbędne produkty i witaminy zostaną odpowiednio zaabsorbowane przez włosy. Dzięki wysokiej temperaturze keratyna wypełnia wszelkie ubytki włosa i już na tym etapie widać znaczącą poprawę w ich wyglądzie.

W zależności od rodzaju użytego produktu proces keratynowego prostowania uznaje się za zakończony lub nakłada się specjalną odżywkę a następnie powtarza czynności suszenia oraz prostowania włosów.

Farbowanie i pielęgnacja włosów po wykonanym zabiegu

W okresie 48 godzin od wykonanego zabiegu nie należy myć włosów. Ważne jest także uważanie na ich zagięcia oraz odgniecenia, dlatego nie powinno się ich spinać, wiązać, zaplatać. Podczas snu warto wybierać pozycję na plecach, dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w poszewkę na poduszkę wykonaną z delikatnych i naturalnych materiałów. Przez ten czas włosy będą podatne na zagięcia, dlatego zalecana jest szczególna ostrożność. W przypadku ich odkształcenia warto wykorzystać jeszcze prostownicę w celu nadania im pożądanego kształtu.

Zarówno przed jak i 2 tygodnie po zabiegu keratynowego prostowania włosów powinno się zrezygnować z farbowania oraz rozjaśniania kosmyków. Zbyt krótki okres pomiędzy farbowaniem a prostowaniem włosów sprawi, że farba nie będzie się dobrze trzymać i wypłucze się. Dodatkowo ryzykuje się, że wyjściowy kolor będzie dużo jaśniejszy niż oczekiwany, bowiem keratyna ma właściwości rozjaśniające.

Jakie kosmetyki stosować po zabiegu?

W celu utrzymania jak najdłużej efektów zabiegu do pielęgnacji powinno się wykorzystywać preparaty dedykowane dla włosów po keratynowym prostowaniu. Kosmetyki nie mogą być mocno inwazyjne i silnie oczyszczające. Tego typu produkty sprawią, że keratyna wypłucze się dużo szybciej a włosy w krótszym czasie powrócą do poprzedniego stanu. Szampon i odzywka nie powinny zawierać SLS-ów, parabenów oraz alkoholu. Idealne kosmetyki powinny zawierać keratynę dzięki czemu będzie możliwe regularne uzupełnianie jej braków.