Odzież robocza. Jak dobrze wybrać odzież roboczą?

Odzież robocza. Jak dobrze wybrać odzież roboczą?

Odzież robocza powinna nie tylko spełniać wymogi techniczne, ale także być wygodna. Dopasowana odzież robocza przekłada się na zwiększony komfort pracy. Dlatego jej wybór jest niezwykle istotny. Co ważniejsze za komfortem pracy idzie także jakość. Jak dobrze wybrać odzież roboczą?

Co wchodzi w skład odzieży roboczej? 

Odzież robocza, to nie to samo co odzież ochronna, chociaż spełnia podobne funkcje. Na listę odzieży roboczej możemy wpisać kamizelki zimowe i letnie, ogrodniczki, rękawice robocze, kombinezony, kaski, okulary, bluzy oraz kurtki (również te przeciwdeszczowe). Odzież robocza zastępuje zwykłe ubrania, np. spodnie lub T-shirt, dzięki czemu chroni je przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Funkcję ochronną odzież robocza spełnia nie tylko wobec ubrań, ale także ciała. Na przykład rękawice chronią dłonie przed uszkodzeniami, takimi jak otarcia, skaleczenia, odparzenia czy odciski. 

Odzież robocza wykonana jest ze specjalnych materiałów i posiada specyficzny krój, który dodatkowo wpływa na komfort pracy oraz zwiększoną ochronę. W odzieży roboczej powinniśmy móc swobodnie się poruszać – schylać, siadać, kucać. Odzież robocza wysokiej jakości zapewnia wysoką ochronę, swobodę ruchu i komfort pracy. 

Jaki wybrać materiał odzieży roboczej? 

Odzież robocza oprócz tego, że powinna być wygodna i komfortowa, to jeszcze powinno łatwo się ją czyścić. Połączenie tych cech jest nie lada wyzwaniem, ale najlepsze marki z odzieżą roboczą zdają sobie z tym radzić. Jakie materiały wybierać? W miejscach pracy, które charakteryzują się niską wilgotnością i umiarkowaną temperaturą najlepiej sprawdzi się odzież robocza wykonana z bawełny. Jest to materiał naturalny, który pozwala skórze oddychać, jednak nie sprawdzi się w upalnych warunkach, ponieważ jest za gruby. 

W warunkach o wysokiej temperaturze i równie wysokiej wilgotności postaw na odzież roboczą wykonaną ze sztucznych włókien oddychających, które odprowadzają pot. Materiał jest podobny, do tego, z którego wytwarza się odzież sportową, dzięki czemu nadaje się do pracy w upale. Natomiast materiały, które nie przepuszczają wilgoci używane są do produkcji rękawic o wysokim stopniu ochrony oraz płaszczy przeciwdeszczowych. 

Odpowiedni rozmiar 

Pamiętaj, że kluczem do komfortowej odzieży roboczej jest nie tylko materiał, ale także rozmiar. Za małe spodnie lub koszula będą ograniczać nasze ruchy, co przełoży się na obniżenie komfortu pracy. Tak samo za małe rękawice. Dlatego jeżeli kupujesz odzież roboczą przez Internet, to koniecznie sprawdź wymiary odzieży na stronie.

Dodaj komentarz