Zmiana ścieżki kariery po trzydziestce – kiedy warto?

Zmiana ścieżki kariery po trzydziestce – kiedy warto?

Zmiana kariery zawodowej po trzydziestce może być dużym krokiem – a nawet próbą wiary we własne możliwości. Mając za sobą przyzwoity bagaż doświadczeń zawodowych, zmiana na tym etapie życia może być ryzykowna i ekscytująca, a wszystko naraz. Decyzja o porzuceniu obecnej kariery na rzecz pogoni za czymś nowym może być dla Ciebie absolutnie właściwym wyborem. Może się jednak okazać, że to nie kariera jest przyczyną niezadowolenia, ale praca.

Zanim zamienisz garnitur i krawat na fartuch szefa kuchni, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę jest przyczyną twojego zdenerwowania. A jeśli zdecydujesz się na zmianę, poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, co Cię czeka, zanim zrezygnujesz.

Powody, dla których warto zmienić karierę po trzydziestce

Czasami marzymy o zmianie kariery, gdy tak naprawdę nie podoba nam się nasza praca. Może nie dogadujesz się z szefem, albo nie możesz znieść wścibskich współpracowników. Czasami firma podejmuje decyzje, z którymi się nie zgadzasz, ale nie mają one wpływu na Ciebie. To są problemy związane z pracą, a niekoniecznie z karierą. Jeśli ty i twój szef jesteście w zasadzie najlepsi, firma wykonuje wszystkie właściwe ruchy, a ty kochasz wszystkich swoich współpracowników, ale nadal boisz się poniedziałkowego poranka, to problemem jest prawdopodobnie twoja kariera.

Poświęć trochę czasu i przeanalizuj swoją obecną pracę, aby dowiedzieć się, co cię dręczy. Czy jest to coś, co można naprawić bez zmiany całej swojej kariery? A może potrzebujesz czegoś, czego Twoja obecna praca nigdy Ci nie da?

Potrzebujesz nowego wyzwania.

Może jesteś “zadomowiony” w swojej pracy. Znasz wszystkie procesy i procedury. W rzeczywistości, usprawniłeś tak wiele procesów, że nie ma już nic do usprawnienia. Przychodzisz do pracy, siadasz, wiesz dokładnie, jakie zadania masz do wykonania, kiedy masz przerwę na lunch, gdzie jesz lunch i wszystko jest zrobione przed 5:00 punktualnie.

Trochę nudne, prawda? Może to, czego pragniesz, to nowe wyzwania. Jeśli masz wrażenie, że nauczyłeś się już wszystkiego, co tylko możliwe o swojej pracy i nie zostało ci nic do “naprawienia”, być może nadszedł czas na zmianę.

Zmiana ta nie musi oznaczać rozpoczęcia nowej kariery. Rozważ pozostanie w tej samej firmie, ale przeniesienie się na inne stanowisko. Pozwoli Ci to zmierzyć się z nowym zestawem wyzwań, ale zachowasz swoje świadczenia (i ewentualnie poziom wynagrodzenia). Jeśli nie ma nic do przeniesienia, nowe projekty poza typowymi obowiązkami mogą być wyzwaniem, którego potrzebujesz, aby ponownie pobudzić swój rozwój.

Masz nowe priorytety.

Może urodziło ci się dziecko. Albo masz starzejącego się rodzica. Albo twój współmałżonek jest w wojsku. Jest milion rzeczy, które mogą się wydarzyć, a które zmuszają cię do ponownej oceny swoich priorytetów. Może narożne biuro nie jest już twoim celem. Albo nie podoba ci się, dokąd prowadzi twoja obecna ścieżka kariery. Cokolwiek to jest, twoje nowe priorytety i twoja obecna kariera po prostu nie są już zgodne.

Chcesz realizować swoją pasję.

Kiedy dorastałeś, prawdopodobnie chciałeś być kimkolwiek, od astronauty do strażnika zoo. W miarę dojrzewania odrzuciłeś niektóre z bardziej skandalicznych pomysłów (profesjonalny dinozaur) i wybrałeś coś nieco bardziej realistycznego (księgowy).

Ale wybranie czegoś realistycznego nie oznacza, że jest to Twoja pasja. Być może, w głębi duszy, zawsze chciałeś stworzyć komiks lub robić stand-up. Bez względu na to, co jest twoją pasją, zdecydowałeś, że nie tracisz więcej czasu i zamierzasz iść na to. Czasami wybierasz karierę i myślisz, że da ci ona wszystko, czego pragniesz. Potem docierasz na szczyt tej dziedziny i odkrywasz, że wcale cię to nie uszczęśliwia. Choć błędem jest myślenie, że praca może uczynić cię szczęśliwym, powinieneś cieszyć się tym, co robisz. Jeśli boisz się każdego poniedziałkowego poranka, ponieważ brzydzisz się pomysłem pójścia do swojej pracy, czas ponownie ocenić swoją ścieżkę kariery.