Jak działa holter ciśnieniowy i jaki pomiary wykonuje?

Jak działa holter ciśnieniowy i jaki pomiary wykonuje?

Holter ciśnieniowy to narzędzie, które monitoruje ciśnienie tętnicze krwi. Narzędzie mierzy ciśnienie przez 24 godziny, aby sprawdzić jak zmienia się w trakcie różnych aktywności oraz w spoczynku. Są to bardzo istotne informacje potrzebne do wystawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Wiele dolegliwości wychodzi w momentach, w których pacjenci nie są świadomi, np. podczas snu, dlatego tak ważne jest aby monitorować tętno w przeciągu 24 godzin.

 

Dlaczego powinno się stosować holter ciśnieniowy?

 

Podczas badania holterem ciśnieniowym mamy całkowity obraz wszelkich zmian jakie zachodzą w ciśnieniu przez cały dzień. Nie mamy tego podczas jednorazowego pomiaru, który pokazuje nam ciśnienie tętnicze jakie mamy w konkretnym momencie i sytuacji. Wielu pacjentów stresuje się podczas wizyty u lekarza, dlatego pomiary tętnicze wykonywane jednorazowo mogą być niewiarygodne – zestresowana osoba będzie miała wyższy wynik niż podczas badania w swoich naturalnych warunkach. 

 

Jak przebiega monitorowanie ciśnienia?

 

Holter ciśnieniowy wyglądem przypomina tradycyjny ciśnieniomierz. Badanie, które trwa całą dobę jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu. Opaska pompuje powietrze pod ubraniem jak tradycyjny ciśnieniomierz i dzieje się tak co około 15-30 minut, a wynik każdego pomiaru jest zapisywany. Badanie holterem ciśnieniowym służy głównie celom diagnostycznym aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Odczyt wyniku jest pokazywany pacjentowi na wizycie kontrolnej, która odbywa się po przeprowadzeniu badania i pomiarów ciśnienia tętniczego.

 

Na czas przeprowadzenia pomiarów pacjent powinien nałożyć mankiet urządzenia na jedno ramię, z którego będą odczytywane pomiary ciśnienia. Pomiary rozpoczyna się zazwyczaj w godzinach porannych kiedy pacjent jest wypoczęty. Jednym z zaleceń podczas badania jest ubranie się w luźną odzież, aby ograniczyć do minimum dyskomfort związany z uciskami. Należy również unikać kąpieli w dniu badania, ponieważ może ona zakłócić pracę aparatury, nie wolno również zdejmować jej w trakcie przeprowadzania pomiarów. Jeżeli lekarz nie podejmie innej decyzji pacjent powinien przyjąć w trakcie badania wszystkie leki, które brał do tej pory.

 

Ile kosztuje badanie i jakie daje wyniki?

 

Koszt badania to około 150 złotych za jednorazowy, 24-godzinny pomiar. Holter ciśnieniowy montowany jest w gabinecie lekarskim przez medyka. Podczas pomiaru, który wykonuje się średnio raz na 15 minut pacjent powinien wyprostować rękę w stawie łokciowym. Jeżeli lekarz poprosi o to pacjenta, powinien on notować pomiary oraz sytuacje w jakich dane wartości pokazywały się na ciśnieniomierzu. Jest to bardzo istotne aby znaleźć przyczynę, przez którą nasze ciśnienie jest niestabilne.

 

Dzięki specjalnemu programowi komputerowemu, który analizuje całodobowe wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego możemy zmierzyć nasze średnie ciśnienie tętnicze  w ciągu doby. Dzięki takiemu badaniu możemy nie tylko postawić diagnozę, ale również sprawdzić czy dotychczasowe leczenie farmakologiczne przy nieprawidłowym ciśnieniu jest skuteczne czy należy je przerwać lub zmienić.

 

Kiedy badanie może zostać wykonane nieprawidłowo?

 

Sygnałem na to, że pomiar ciśnienia może wyjść niewłaściwie jest odczuwanie dyskomfortu podczas badania. Jeżeli mankiet uwiera pacjenta lub przesadnie ściska rękę ciśnienie będzie błędnie mierzone. Jeżeli nie poprawimy mankietu przez cały dzień może to się skończyć bólem ramienia lub otarciami czy innymi podrażnieniami. Pomiary wyjdą wówczas niezgodnie z prawda, a ciśnienie będzie wyższe niż w rzeczywistości.

 

Przez całą dobę rejestrator jest w stanie zanotować około 70 pomiarów ciśnienia tętniczego. Holter ciśnieniowy jest bardzo wygodnym miernikiem, ponieważ aparaturę wystarczy przypiąć do paska do spodni, natomiast mankiet znajduje się pod koszulą, więc jest praktycznie niewidoczny.

 

Badania przy pomocy holtera ciśnieniowego zalecane jest szczególnie tym pacjentom, u których wyniki badania ciśnienia mogą być według lekarza niemiarodajne. Wiele osób boryka się z problemem “syndromu białego fartucha”, przez który mają wyższe ciśnienie tętnicze podczas pomiarów w gabinecie lekarskim niż w warunkach domowych.