Marmur – piękno zaklęte w kamieniu

Marmur – piękno zaklęte w kamieniu

Od niepamiętnych czasów ludzie wykorzystywali marmur w różnych celach. Jeśli zagłębimy się w historie starożytnego Rzymu czy Grecji, dostrzeżemy, że wielu tamtejszych rzeźbiarzy korzystało z tego kruszcu w celu tworzenia wszelkiego rodzaju rzeźb królów, bogów itd.

W budownictwie zauważalny był przede wszystkim w obiektach kultu religijnego np. na filarach czy schodach. Przy użyciu odpowiednich narzędzi jest całkiem łatwy w obróbce. Oczywiście wymaga to wprawy i doświadczenia.

Wady i zalety marmuru.

Co powoduję, że marmur jest wykorzystywany w tak wielu branżach w obecnych czasach?

Niewątpliwą zaletą owego kruszcu jest to, że każdy odłam jest inny. Można by rzec oryginalny. Jest idealnym dopełnieniem w architekturze religijnej. Marmurowe filary czy ołtarze podkreślają wagę oraz znaczenie miejsca, w którym się znajdują.  Oprócz walorów estetycznych kolejną pozytywną cechą jest ponadczasowa trwałość. Nie bez powodu marmur jest wykorzystywany w tworzeniu tablic pamiątkowych czy nagrobków.  Do tej pory w budownictwie, ten szlachetny kruszec wykorzystywany jest do tworzenia parapetów czy schodów, co dodaje miejscu elegancki oraz dobrego smaku.

Marmur jest ponad czasowy. Można zaleźć dla niego wiele ciekawych metod zastosowania.  Jednak nie jest to kamień idealny. Nawet przy długim kontakcie z wodą, materiał ten może ulec przebarwieniom. Dodatkowo marmur marmurowi nierówny. Jego twardość określa się w skali Mohsa. Jeżeli decydujemy się na kamień o słabszej twardości w skali Mohsa, miejmy na uwadze, że będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o marmur.

Mimo niezawodnej trwałości marmur jest wrażliwy na mocno zakwaszoną wodę. Wpływ tej cieczy na marmur objawia się w postaci matowienia oraz pękania i kruszenia. By cieszyć się jak najdłużej pięknym wyglądem, koniecznością będzie co jakiś czas wyczyszczenie oraz konserwacja.

Jak skutecznie wyczyścić i zakonserwować marmur?

Aby skutecznie i dogłębnie wyczyścić marmur będzie potrzebna odpowiednia chemia. Zaopatrzyć można się w nią w sklepie https://www.e-akemi.com. Na samym początku skupmy się na rozpoznaniu zabrudzeń, z jakimi będziemy mieć do czynienia i zakup przeznaczonych do nich produktów. Używając, chemii stosujmy się do zaleceń producenta. Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia upewnijmy się, że powierzchnia nie wymaga interwencji kamieniarza. Wszelkie pęknięcia czy odarcia wymagają fachowej naprawy. W zależności od rodzajów zabrudzeń dobieramy również narzędzia. Jeśli jest to regularna pielęgnacja, wystarczy miękka gąbka z powierzchnią z irchy i sucha szmatka. Natomiast w przypadku mocnych plam konieczna będzie szczotka z miękkim włosiem. Może również przydać się szczoteczka do zębów. Czyszczenie wykonujemy okrężnymi ruchami. Nie szorujmy za mocno. Może to spowodować powstanie rys, które będą wymagały naprawy przez specjalistę.

Po wyczyszczeniu powierzchni stosujemy impregnat, którego zadaniem jest ochrona marmuru przed zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi oraz dodatkowo przywraca jego blask i pogłębia kolor. Odpowiedni produkt znajdziemy pod linkiem https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html.

Luksus i elegancja.

Nie zależnie od koloru, twardości, miejsca czy formy, marmur zawsze robi wrażenie. Wzbudza ekscytacje i nadaje wszystkiemu elegancji i szlachetności.