Kask ochronny – jak wybrać najlepszy i jakie kryteria powinien spełniać?

Kask ochronny – jak wybrać najlepszy i jakie kryteria powinien spełniać?

Kask ochronny to element garderoby, który w niektórych sytuacjach może uratować zdrowie, a nawet życie pracownikom z różnych branż. Specjalne kaski ochronne noszą m.in. budowlańcy, monterzy pracujący na wysokościach i magazynierzy. Jest to środek ochrony osobistej, na którego skuteczność ma wpływ jakość wykonania oraz odpowiedni dobór do osoby i obowiązków, które ona wykonuje. Jak wybrać najlepsze kaski ochronne i jakie kryteria powinny one spełniać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku ochronnego?

Główną cechą dobrego kasku ochronnego powinna być jego wytrzymałość. Z tego względu powinien być on wykonany z tworzywa wysokiej jakości. Kask powinien być odporny na uderzenia, przetarcia itd. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy, dlatego nie powinno się w tym przypadku zbytnio oszczędzać. Kask ochronny powinien mieć odpowiednią budowę, czyli posiadać różnego rodzaju profile, rowki i żłobienia – jest to bardzo ważna kwestia pod względem konstrukcyjnym i nie stanowi jedynie ozdoby.

Oczywiście wytrzymałość to nie jedyna cecha dobrego kasku. Oprócz tego liczy się również to, czy jest on wygodny. Często pracownicy muszą spędzać w nim wiele godzin, dlatego warto zadbać o to, aby kask nie obcierał i nie uciskał czaszki. Noszenie kasku nie powinno nikomu sprawiać dyskomfortu – jeśli tak jest to znak, że kask został nieprawidłowo dobrany. Warto wybierać kaski z możliwością regulacji.

Podczas wyboru kasku ochronnego koniecznie zwróć uwagę na to, czy spełnia on odpowiednie normy i czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Jeśli kask nie będzie posiadał takich rzeczy, to jest on właściwie bezwartościowy i nie stanowi odpowiedniego środka ochrony.

Gdzie kupić dobre kaski ochronne?

Kaski ochronne można bez problemu kupić w sklepach budowlanych i z artykułami oraz odzieżą BHP. Do wyboru masz wiele rodzai i modeli więc, bez większego problemu dopasujesz idealny rodzaj kasków dla pracowników. Pamiętaj, że jest to element, który ma chronić życie i zdrowie, dlatego powinien być najwyższej jakości. Podczas zakupów nie kieruj się wyłącznie ceną, ponieważ może się to negatywnie odbić na bezpieczeństwie osób, które będą korzystały z kasków.

Mimo że większość kasków ochronnych jest do siebie bardzo podobnych, to można znaleźć między nimi wiele różnic. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaki rodzaj kasku wybrać to warto dopytać sprzedawcy w sklepie – powinien on doradzić Ci, jaki kask sprawdzi się podczas wykonywania konkretnych prac.