Czas na jesienne porządki w ogrodzie.

Czas na jesienne porządki w ogrodzie.

Jesienny wiatr może zniszczyć wysokie rośliny ogrodowe. Zobacz, co możesz zrobić, żeby e ochronić. Latem wysokie byliny i piękne krzewy ogrodowe rozciągają się w kierunku słońca, ale gdy jesienny wiatr zaczyna szaleć, rośliny mogą łatwo zostać połamane. Jak więc możesz je ochronić jesienią?

Zwiąż drzewa i krzewy.
Najważniejsze jest związanie wysokich drzew i krzewów tak, aby wiatr nie dopadł rośliny. Na drzewach owocowych i ozdobnych, które są być może najbardziej narażone na wiatr, zalecamy umieszczenie dwóch lub trzech tyczek wokół rośliny podczas sadzenia. Potrzebne są wysokie słupki, które następnie wiąże się z krzewami i drzewkami. W przypadku większych krzewów ozdobnych można zrobić to samo, ale wtedy często wystarcza jeden słupek, który utrzymuje główne gałęzie w górze.

Podpory roślinne wokół bylin
Wysokie, wieloletnie byliny również należy wspierać, aby pogoda i wiatr nie niszczyły ich. W takim razie warto zdecydować się na zakup odpowiednich podpór roślinnych.
Dobrym pomysłem jest ustawienie podpór roślinnych, zanim byliny staną się zbyt wysokie. Niektóre rośliny wieloletnie również skorzystają na przycięciu ich.
Niektóre wysokie byliny, takie jak jeżówka purpurowa, mogą rosnąć wysoko i kwitnąć przez całą jesień. Tam należy odciąć zwiędłe kwiatostany aż do rogu liści, ponieważ tam pojawią się nowe kwiaty. Dodatkowo należy stosować podpory roślinne. Wiele bylin zakwita na nowo, jeśli zwiędłe kwiatostany zostaną przycięte do miejsca, w którym pojawia się nowy liść. Dotyczy to krwawicy pospolitej i wielu innych.

Wieloletnie byliny.
Wszystkie byliny są wieloletnie. Oznacza to, że późną jesienią ginie część nadziemna, a korzeń przeżywa. Wszystkie byliny należy ścinać do samej ziemi wiosną, mniej więcej na początku kwietnia. Jeśli są jakieś byliny, które jesienią całkowicie pękają, można je wyciąć, a powrócą. Ale powodem, dla którego nie należy ich całkowicie ścinać jesienią, jest to, że łodygi, które następnie giną, chronią korzenie przed uszkodzeniami spowodowanymi zimą. Ale jeśli jest już pęknięty, można go wyciąć.
Piwonie są ulubioną byliną w wielu ogrodach, ale rosną wysoko i szybko przewracają się, gdy pojawiają się ciężkie kwiaty. Potrzebują wsparcia dla roślin, gdy tylko zostaną posadzone.

Czy można uratować drzewo owocowe?
Zarówno drzewa owocowe i ozdobne, które złamały się w głównym pniu, są prawdopodobnie trudne do uratowania, ponieważ są one najczęściej szczepione tam, gdzie występuje inny czarny korzeń niż reszta drzewa.
Oznaki martwych roślin drzew to to, że liście więdną, a jeśli podrapiesz pień, nie ma świeżej zielonej kory tuż pod powierzchnią. Ale możesz podjąć ostatnią próbę. Możesz spróbować ściąć drzewo lub krzew aż do poziomu gruntu i mieć nadzieję, że pojawią się ponownie świeże pędy. Ale pamiętaj tylko, że nie dotyczy to szczepionych drzew ozdobnych i owocowych.