Jak bezpiecznie chodzić po górach?

Jak bezpiecznie chodzić po górach?

Wakacje w górach potrafią dostarczyć wielu emocji, ale gdy te emocje osiągną zbyt wysoki poziom i wśród nich zaczną przeważać odczucia negatywne, oznacza to, że przekroczyło się jakąś granicę, której w żadnym wypadku nie należy przekraczać. A bezpieczeństwo zawsze dla każdego powinno być najważniejsze. Wyjście na trasę bez wcześniejszego dokładnego przygotowania jest przejawem totalnej lekkomyślności, która wielokrotnie doprowadzała już do poważnych tragedii.

Chodzenie po górach bywa bowiem ekstremalne, zwłaszcza gdy niedoświadczeni turyści porywają się na zdobywanie wysokich szczytów i to bez żadnego ekwipunku czy sprzętu. Jak zatem bezpiecznie chodzić po górach i czerpać z tego samą przyjemność? Oto kilka najważniejszych zasad.

Zawsze należy dokonywać oceny własnych możliwości. Każdy człowiek ma inne predyspozycje, dlatego nie każdy da sobie radę chociażby z Orlą Percią, która jest uznawana za jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach – występują na niej liczne ułatwienia w postaci drabinek i łańcuchów, ale trzeba mieć naprawdę stalowe nerwy, by nie dostać ataku paniki wskutek licznych ekspozycji. Orla Perć zdecydowanie nie jest zwykłą trasą turystyczną.

A mimo iż za taką uchodzi szlak na Giewont, to też nie każdy będzie w stanie wejść na ten szczyt. Nie należy więc porywać się na coś tylko dlatego, że cała grupa się tam wybiera albo że inni ludzie to robią. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, powinien od razu pomyśleć o zmianie trasy. To żaden wstyd zawrócić nawet przy samym szczycie. Jest to raczej przejaw mądrości i rozsądku, który nierzadko może uratować ludziom życie.

Góry są też wymagające pod względem kondycyjnym. Mimo iż czasami ta wewnętrzna odwaga jest ważniejsza od kondycji, to jednak samym pozytywnym nastawieniem nikt nie da rady wejść na szczyt unoszący się prawie trzy tysiące metrów nad poziomem morza. W Polsce to właśnie tatry są pod tym względem najbardziej wymagające. To najmocniej wypiętrzone pasmo górskie w naszym kraju. Pełno na nim stromych tras, które wymagają wręcz wspinaczki i dobrego operowania własnym ciężarem ciała.

Ktoś, kto całe dnie spędza przed biurkiem w pozycji siedzącej i nie próbuje nawet tego zmieniać, najprawdopodobniej będzie mieć duży problem z wejściem na wyższe partie gór. Nie powinien wcale tego robić. Te łatwiejsze i prostsze szlaki też mogą być przepiękne. Planując natomiast dłuższe wakacje w górach, warto jeszcze przed wyjazdem popracować nad swoją kondycją. W tym celu można zapisać się na jakieś zorganizowane zajęcia albo zacząć biegać lub regularnie jeździć na rowerze.