Co właściwie oznacza zdrowe odżywianie?

Co właściwie oznacza zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie to fraza, z którą każdy spotkał się zapewne wiele razy, ale już nie każdy wie dokładnie, co ona oznacza. Wiele osób ma pewne skojarzenia czy przypuszczenia, ale, jeśli chciałoby przejść na zdrowy tryb odżywiania, zapewne nie wiedziałoby, jak się za to zabrać. Dlatego też w tym artykule postaramy się nieco ten temat rozjaśnić. Co właściwie oznacza zdrowe odżywianie i czy samo ono wystarczy, aby móc powiedzieć, że żyje się zdrowo? Odpowiadamy!

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie to nie głodzenie się czy jedzenie wyłącznie warzyw i owoców. Polega ono na zbilansowanej, odpowiedniej do masy, wzrostu i trybu życia diecie, która będzie dostarczać organizmowi optymalną ilość kalorii, a także witamin, minerałów i innych kluczowych składników. W istocie wchodzą w jej skład warzywa i owoce, ale nie tylko. Nie musimy się obawiać, że zdrowe odżywianie będzie oznaczało ciągłe odczuwanie głodu.

Bardzo istotne jest w zdrowym odżywianiu zwracanie uwagi nie tylko na rodzaj produktów, ale też ich wysoką jakość. Czasami warto na przykład zainwestować nieco większą kwotę w wyższej jakości warzywa, zamiast kupować te najtańsze.

Jeśli zdecydujemy, że chcemy przejść na zdrowe odżywianie, a więc m.in. odejść od fast-foodów i dużej ilości słodyczy, warto zajrzeć na rzetelny blog o zdrowym odżywianiu. Znajdziemy tam szereg przydatnych informacji i wskazówek, które pozwolą bezboleśnie i bezstresowo zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Na dłuższą metę będzie to bardzo korzystne dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Czy samo zdrowe odżywianie wystarczy?

Zdrowe odżywianie to dobry pierwszy krok, ale, jeśli chcemy prowadzić całkowicie zdrowy tryb życia, nie możemy poprzestać tylko na nim. Inne ważne aspekty, których nie można ignorować, to wysiłek fizyczny, a także odpowiednio długi, dobrej jakości sen. Regularny wysiłek fizyczny (najlepiej 2-3 razy w tygodni przez około 60 minut, warto też codziennie chodzić na spacery, nawet krótkie) jest szczególnie istotny, jeśli mamy pracę biurową i wiele godzin w ciągu dnia spędzamy niemal bez ruchu.

Optymalna ilość snu zależna jest od wieku, ale ogółem można przyjąć, że powinniśmy spać codziennie około 8 godzin. Bezpośrednio przed zaśnięciem warto zrezygnować z oglądania telewizji bądź przeglądania Internetu na telefonie. Najlepiej na przykład poczytać książkę czy rozwiązywać krzyżówki. Wpłynie to niebagatelnie na jakość naszego snu. Wysypianie się, i to codziennie, a nie raz na jakiś czas czy tylko w weekendy, podziała dobrze na nasze zdrowie. Będziemy czuli się wypoczęci i pełni energii.