Balustrady balkonowe – jakie wybrać?

Balustrady balkonowe – jakie wybrać?

Balustrada balkonowa to przede wszystkim rzecz potrzebna. Dzięki niej nie ma ryzyka, że ktoś wypadnie z balkonu, co byłoby szczególnie niebezpieczne w przypadku wysoko ulokowanych mieszkań. To jednak nie wszystko.

Trzeba przyznać, że balustrady balkonowe pełnią także bardzo ważną funkcję dekoracyjną. Piękna balustrada doda naszemu mieszkaniu lub domowi uroku, dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio ją dobrać. Kluczowe jest, aby była dobrze wymierzona, a do tego pasowała do stylu całej nieruchomości. W takim razie jaką balustradę balkonową wybrać?

Rodzaje balustrad balkonowych

Wielu z nas balustrady balkonowe kojarzy zapewne przede wszystkim ze stalą. Chociaż jest to niewątpliwie uniwersalny i użyteczny materiał, to warto wiedzieć, że balustradę można stworzyć także między innymi z drewna, aluminium, blachy perforowanej czy szkła. Szklane balustrady są najczęściej wykorzystywane, kiedy decydujemy się na styl francuski – szklane panele są w takim przypadku zdobione eleganckimi barierkami.

Ogółem mówiąc, każda balustrada może być wyjątkowa, ponieważ tego typu produkty wykonywane są na zamówienie. Nie tylko wymiary zależą od indywidualnych potrzeb i możliwości klienta, ale także wygląd balustrady. Materiał powinniśmy dobrać w zależności od naszych zasobów finansowych i preferencji estetycznych, ale też między innymi tego, jakie warunki panują w miejscu, w którym balustrada ma być zamontowana.

Nie możemy przy tym kierować się stereotypami. Przykładowo, drewno może być uznawane za mało odporne na zmienne warunki klimatyczne, ale w rzeczywistości dzięki odpowiedniemu zaimpregnowaniu nie będzie ono gniło ani rozwijało pleśni, więc może być zastosowane nawet na terenach, na których często pada. Z kolei szkło wbrew pozorom nada się także dla zwolenników prywatności czy osób, które posiadają wścibskich sąsiadów. Nie musi ono być bowiem wcale przezroczyste – dostępne jest także szkło kolorowe, przez które nic nie będzie widać.

Koszt balustrady balkonowej

Na ostateczny koszt balustrady wpływa bardzo wiele czynników. Przede wszystkim bardzo istotne jest, jak duży jest nasz balkon, a także jak skomplikowany jest projekt. Bardzo istotne są także materiały, których użyjemy. Inna cena zostanie wyznaczona dla balustrady z aluminium, a inna dla balustrady drewnianej.

Warto również wskazać, że nawet wśród konkretnego surowca istnieje pewna różnorodność: możemy na przykład wybrać balustradę z drewna sosnowego, ale też z drewna dębowego. Ostateczny koszt balustrady zależy więc od nas i od naszych preferencji.