Budownictwo szkieletowe

Budownictwo szkieletowe prawdziwą furorę zrobiło w zaledwie kilku ostatnich latach. Szybki czas budowy, coraz większa dostępność firm oferujących wykonawstwo domów w technologii szkieletowej jak również coraz tańsze materiały budowlane, przekładają się na upowszechnienie tej technologii również w Polsce.

Pytanie jednak brzmi czym charakteryzuje się budynek w technologii szkieletowej, czy zawsze prezentuje się tak dobrze jak zachwalają to producenci domów szkieletowych? Na początku warto powiedzieć jak wygląda budowa domu w technologii szkieletowej. Całość konstrukcji opiera się głównie na elementach drewnianych. Zwykle drewniane stelaże rozstawione są w odstępach co 50 cm. Wypełnione są one wełną mineralną, znajdują się również w nich elementy instalacyjne. By zapewnić jak najlepsze parametry termoizolacyjne do konstrukcji szkieletowej montuje się również folię wiatroizolacyjną.

Tak przygotowany szkielet obija się zwykle płytami wiórowymi lub tymi z karton gipsu. Praktycznie każdy poszczególny element konstrukcyjny budynku szkieletowego wykonany jest z drewna, schody, strop czy dach. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest to, że prace budowlane można prowadzić również zimą. Prace mokre ograniczone są do minimum.