Czy każdy otrzyma kredyt konsolidacyjny?

Czy każdy otrzyma kredyt konsolidacyjny?

Coraz częstsze jest spłacanie kilku albo nawet kilkunastu różnych zobowiązań przez jedną osobę. W takim wypadku nadążanie z terminowym spłacaniem wszystkich rat może okazać się ogromnym wyzwaniem, a każde opóźnienie wiąże się z naliczaniem ogromnych kar i odsetek. Dla wielu dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Czy jednak każdy go otrzyma? Na co zwracają uwagę banki przy podejmowaniu decyzji?

Kredyt konsolidacyjny w banku

Kredyt konsolidacyjny w Habza polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania na poczet spłaty poprzednich. Pozwala zredukować większą liczbę miesięcznych rat w jedną, zazwyczaj niższą. Nie dość, że jest to znacznie wygodniejsza opcja, pozwala ona dużo zaoszczędzić, przynajmniej krótkoterminowo. Tego typu kredyt rozłożony jest bowiem na ogół na dłuższy okres spłaty. Kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy bezpośrednio od banku, a instytucja ta sama zajmuje się przeznaczeniem środków na uregulowanie dotychczasowych zobowiązań. Skonsolidować można chociażby kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Nic więc dziwnego, że opcja ta jest tak popularna wśród osób zadłużonych. Niestety jednak nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu bank bierze pod uwagę wiele czynników, które mogą dyskwalifikować sporą ilość dłużników.

Otrzymanie kredytu konsolidacyjnego

Podczas rozpatrywania wniosków o kredyty konsolidacyjne banki przede wszystkim zwracają uwagę na zdolność kredytową i historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Zdolność kredytową można definiować jako zdolność dłużnika do terminowej spłaty całego zadłużenia wraz ze wszystkimi odsetkami i kosztami dodatkowymi oraz prowizjami. Składa się na nią kilka elementów, takich jak wszelkie dochody i wydatki (rachunki, obecne zobowiązania) klienta. W związku z tym konieczne będzie dostarczenie dokumentów poświadczających o zarobkach danej osoby. Poza tym bank sprawdza także historię kredytową, na ogół przy wykorzystaniu Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje o obecnie spłacanych, a także już spłacanych pożyczkach i terminowości ich spłaty. Wbrew pozorom pusta historia kredytowa nie jest najlepszą opcją – banki nie wiedzą w końcu, czy mogą zaufać takiej osobie. Wobec tego lepiej mieć w przeszłości już kilka spłaconych kredytów, o ile nie doszło do żadnych poślizgów i opóźnień w spłacie. Poprawić swoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego można na kilka sposobów, na przykład spłacając mniejsze zobowiązania i zamykając zbędne karty kredytowe, a także konsolidując obecne zobowiązania. Banki niestety mają dość wysokie wymagania, jeśli chodzi o udzielanie tego typu kredytów.

Nie każdy może liczyć na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach jest przyznawany i co można zrobić, aby mieć większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.