Powstrzymać plastikowe szaleństwo

Powstrzymać plastikowe szaleństwo

Świat tonie w plastiku jednorazowego użytku. Cierpią na tym rośliny i zwierzęta. Cierpi także człowiek, choć często sobie tego nie uświadamia. Mikroplastik krąży w naszych żyłach, leje się w wodzie z naszych kranów. Najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce.

Torby shopperki, słomki z papieru, pieluszki wielorazowe – mamy naprawdę szerokie pole do popisu w wyborze ekologicznych rozwiązań każdego dnia. Każdy z nas, niezależnie od wieku i wykonywanej pracy, może postarać się zmienić swoje nawyki na mniej obciążające środowisko.

Zacząć można chociażby od własnej łazienki

Plastikową szczoteczkę do zębów zamienić na bambusową lub drewnianą. Wybrać proszek do prania pakowany w karton. Zastąpić żel pod prysznic mydłem, żeby zredukować ilość plastikowych butelek. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio szampony w kostce do pielęgnacji włosów. Wiele kobiet zdecydowało się także na wyeliminowanie jednorazowych produktów higienicznych, takich jak płatki kosmetyczne, wkładki czy podpaski, poprzez zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami. Wykonane są one z naturalnych materiałów, nie zawierających szkodliwej dla organizmu chemii. Takie rozwiązania są nie tylko zdrowsze dla planety, ale przede wszystkim dla ludzkiego organizmu, co potwierdzają najnowsze badania.

Co możemy zrobić w kuchni?

Przede wszystkim, nie przynosić do niej woreczków foliowych ze sklepu. Bułki czy warzywa możemy pakować w stylowe i coraz bardziej popularne woreczki zrobione z firanki. Orzechy i kasze kupowane na wagę możemy sypać do własnych pojemników wielorazowego użytku. Gdy spodziewamy się gości, warto ugotować coś samodzielnie zamiast zamawiać jedzenie z dostawą na wynos, które przyjdzie do nas zapakowane w styropianowe i plastikowe pudełka i woreczki. Podczas imprezy możemy także zrezygnować z plastikowych kubeczków i serwować napoje w szklankach, a zamiast plastikowych słomek do napojów mogą posłużyć nam słomki z papieru, słomy lub metalowe.

Wspierać środowisko swoimi wyborami możemy także poza domem

Coraz więcej kawiarni oferuje zniżki, gdy klient kawę na wynos weźmie ze sobą we własnym, metalowym lub szklanym kubku termicznym. Jeśli nigdzie nam się nie spieszy, zdecydujmy się zjeść kanapkę lub ciastko na miejscu. Nie wahajmy się też wybrać drewnianego mieszadełka do herbaty lub słomki z papieru do drinka, gdy tylko mamy taką możliwość. Zawsze warto mieć przy sobie własne pudełko lub woskowany papier wielorazowego użytku, na wypadek, gdybyśmy chcieli kupić sobie posiłek na wynos.

Dbajmy o to, aby odpady, które produkujemy, trafiały do odpowiednich kontenerów na śmieci. Jeśli mamy taką możliwość, zróbmy przydomowy kompostownik. Mogą na niego trafić nie tylko resztki jedzenia, lecz także biodegradowalne naczynia, uschnięte liście domowych roślinek, papierowe słomki i wiele innych produktów, które oznaczone są jako kompostowalne.

I pamiętajmy – żeby zrobić coś dobrego, nie musimy stawać na głowie i diametralnie zmieniać stylu naszego życia. Wystarczy jeden mały krok, żeby wszystkim żyło się lepiej.