Czy opłaca się zakładać implanty na NFZ?

Czy opłaca się zakładać implanty na NFZ?

Implanty zębowe są sposobem na piękny i zdrowy uśmiech dla osób, które z jakiejś przyczyny straciły własne uzębienie. Pozwalają na odzyskanie pewności siebie i znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że nie zawsze można wykonać implanty na NFZ, a procesy refundacji są stosunkowo skomplikowane. W takim razie, co ma zrobić pacjent, który posiada braki uzębienia i chce poprawić swój wygląd?

NFZ – kiedy można bezpłatnie wstawić zęby?

Implanty zębów NFZ tak naprawdę są refundowane, jednak w bardzo rzadkich przypadkach. Można ubiegać się o zwrot kosztów wykonania takich implantów wówczas, gdy utrata uzębienie była spowodowana np. chorobą genetyczną i jesteśmy w stanie to udowodnić. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. W praktyce jednak uzyskanie refundacji na implant zęba NFZ to żmudny proces, który nie zawsze ma pozytywny efekt końcowy. W większości przypadków koszty implantów należy pokryć z własnej kieszeni, a cena pojedynczego zęba to koszt dochodzący nawet do 3,5 tysiąca złotych. Popularne są solidne i wytrzymałe implanty tytanowe oraz nieco tańsze, jednak gorsze jakościowo implanty ceramiczne. Oba rodzaje implantów zadowalająco imitują naturalne uzębienie i co ważne, dobrze zrastają się z kością. Implanty zębowe są inwestycją na lata, dlatego warto dobrać solidne implanty, które mogą służyć nawet przez 10 lat. Oczywiście ostateczny dobór implantu oraz materiału z którego zostanie wykonany, należy do lekarza stomatologa. Może się bowiem zdarzyć, że uczulenie na metal wykluczy możliwość wykonania implantów tytanowych – z tego powodu tak ważne jest nie tylko dokładne zbadanie uzębienia, ale również przeprowadzenie wywiadu z pacjentem.

Proteza uzębienia na NFZ

Implanty nie są jedynym wyjściem z sytuacji braku uzębienia. Na NFZ można bowiem wykonać bezpłatnie protezę uzębienia. Aby ją uzyskać należy posiadać od 2 do 5 brakujących zębów w jednym łuku. Niestety, jeśli brakuje nam tylko jednego zęba lub ponad ośmiu, na refundację protezy nie można liczyć – tak wyglądają przepisy określone przez NFZ. Warto podkreślić, że protezy zębowe są refundowane raz na pięć lat. Są one wykonywane z akrylu, czyli komponentu słabo zaawansowanego technologicznie, który może nie być zadowalająco wytrzymały. Bardzo często zdarza się, że proteza w znacznie krótszym czasie ulega uszkodzeniu. Oczywiście naprawa w ramach refundacji jest możliwa, jednak całkowita wymiana protezy częściej niż w ciągu 5 lat będzie musiała zostać opłacona przez pacjenta z własnej kieszeni.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Podziel się
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial