Czy opłaca się zakładać implanty na NFZ?

Czy opłaca się zakładać implanty na NFZ?

Implanty zębowe są sposobem na piękny i zdrowy uśmiech dla osób, które z jakiejś przyczyny straciły własne uzębienie. Pozwalają na odzyskanie pewności siebie i znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że nie zawsze można wykonać implanty na NFZ, a procesy refundacji są stosunkowo skomplikowane. W takim razie, co ma zrobić pacjent, który posiada braki uzębienia i chce poprawić swój wygląd?

NFZ – kiedy można bezpłatnie wstawić zęby?

Implanty zębów NFZ tak naprawdę są refundowane, jednak w bardzo rzadkich przypadkach. Można ubiegać się o zwrot kosztów wykonania takich implantów wówczas, gdy utrata uzębienie była spowodowana np. chorobą genetyczną i jesteśmy w stanie to udowodnić. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. W praktyce jednak uzyskanie refundacji na implant zęba NFZ to żmudny proces, który nie zawsze ma pozytywny efekt końcowy. W większości przypadków koszty implantów należy pokryć z własnej kieszeni, a cena pojedynczego zęba to koszt dochodzący nawet do 3,5 tysiąca złotych. Popularne są solidne i wytrzymałe implanty tytanowe oraz nieco tańsze, jednak gorsze jakościowo implanty ceramiczne. Oba rodzaje implantów zadowalająco imitują naturalne uzębienie i co ważne, dobrze zrastają się z kością.

Implanty zębowe są inwestycją na lata, dlatego warto dobrać solidne implanty, które mogą służyć nawet przez 10 lat. Oczywiście ostateczny dobór implantu oraz materiału, z którego zostanie wykonany, należy do lekarza stomatologa. Może się bowiem zdarzyć, że uczulenie na metal wykluczy możliwość wykonania implantów tytanowych – z tego powodu tak ważne jest nie tylko dokładne zbadanie uzębienia, ale również przeprowadzenie wywiadu z pacjentem.

Proteza uzębienia na NFZ

Implanty nie są jedynym wyjściem z sytuacji braku uzębienia. Na NFZ można bowiem wykonać bezpłatnie protezę uzębienia. Aby ją uzyskać, należy posiadać od 2 do 5 brakujących zębów w jednym łuku. Niestety, jeśli brakuje nam tylko jednego zęba lub ponad ośmiu, na refundację protezy nie można liczyć – tak wyglądają przepisy określone przez NFZ. Warto podkreślić, że protezy zębowe są refundowane raz na pięć lat. Są one wykonywane z akrylu, czyli komponentu słabo zaawansowanego technologicznie, który może nie być zadowalająco wytrzymały. Bardzo często zdarza się, że proteza w znacznie krótszym czasie ulega uszkodzeniu. Oczywiście naprawa w ramach refundacji jest możliwa, jednak całkowita wymiana protezy częściej niż w ciągu 5 lat będzie musiała zostać opłacona przez pacjenta z własnej kieszeni.

Jakie rodzaje implantów dentystycznych są dostępne na rynku?

Implanty dentystyczne zastępują brakujące zęby. Na rynku istnieje wiele rodzajów implantów dentystycznych. Są to m.in.:

– korony dentystyczne;

– mosty dentystyczne;

– protezy;

– implanty.

Implanty zębowe to jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych rodzajów opieki stomatologicznej. Zbudowane są z tytanu, metalu naturalnie występującego w ludzkim ciele. Implanty działają poprzez zapewnienie sztucznego korzenia do przeszczepu kości, który może pomóc utrzymać zęby w miejscu.

Jakie są zalety implantów dentystycznych?

Implant dentystyczny może być użyty do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Jest to sztuczny ząb umieszczany chirurgicznie w kości szczęki. Implant będzie działał jak korzeń dla nowego zęba, który będzie wykonany z porcelany lub żywicy kompozytowej.

Jakie są wady implantów dentystycznych

Implanty dentystyczne są alternatywą dla protez, mostów lub innych opcji wymiany zębów. Są trwałym rozwiązaniem, które można wykorzystać do wymiany jednego lub więcej zębów.

Implanty dentystyczne to najlepsza opcja dla osób z brakującymi zębami. Mają jednak wad — wysoką cenę.

Jak dbać o nowo wszczepiony implant dentystyczny?

Implanty dentystyczne są uważane za jedną z najskuteczniejszych dostępnych metod leczenia utraty zębów i mogą stanowić stabilną, naturalnie wyglądającą alternatywę dla protez lub mostów.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji nowo wszczepionego implantu dentystycznego jest wizyta u dentysty po wygojeniu się zabiegu. Twój dentysta zbada obszar i upewni się, że wszystko zagoiło się prawidłowo i nie ma oznak infekcji. Wykonają również pomiary, aby mogli stworzyć protezy lub inne zęby zastępcze, które dobrze pasują do implantu dentystycznego.

Po otrzymaniu protezy należy je szczotkować co najmniej trzy razy dziennie. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej pozwoli Ci zatem znacznie dłużej cieszyć się pięknym i co najważniejsze – pełnym – uśmiechem.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/