Komputer nie widzi dysku (Operating system not found) – co zrobić?

Komputer nie widzi dysku (Operating system not found) – co zrobić?

Problemy z komputerem występują dość często. Jest on złożony z bardzo wielu części i nic dziwnego, że od czasu do czasu coś się w nim zepsuje. Nie ważne czy jest to komputer za 1 tysiąc, czy też za kilkadziesiąt, ponieważ są one złożone z tych samych części (tylko w jednym użyte są lepsze, a w innym gorsze). Jednak wracając do tematu, bardzo często w komputerze występuje problem z dyskiem twardym, jeśli on nie będzie prawidłowo działał to niestety ale nic w urządzeniu nie będzie działało.

Komputer nie widzi dysku (Operating system not found) – co zrobić

Rozwiązań tego problemu jest dość sporo i warto przetestować po kolei każde z nich.

1. Udać się do serwisu

Jeśli nasz komputer nie widzi dysku http://serwislaptopowlrc.pl/porady/item/17-operating-system-not-found, a my nie mamy ochoty na kombinowanie w laptopie, najlepiej będzie jeśli po prostu udamy się do serwisu, gdzie laptop zostanie dokładnie sprawdzony i wadliwe części zostaną wymienione. Naprawa tego elementu jest zazwyczaj bardzo szybka, a klient uniknie w ten sposób samodzielnej zabawy z częściami i marnowania czasu na nieefektywne działania.

2. Sprawdzenie dysku twardego

Odbywa się to w dwóch fazach, czyli najpierw należy zdjąć obudowę od komputera i po prostu wyjąć i podłączyć dysk na nowo. Możliwe, że kurz lub coś innego wpadło pomiędzy kabelki i działanie dysku jest niemożliwe. Jeśli dalej występuje problem to można udać się do znajomych w celu sprawdzenia dysku. W tym celu wystarczy zamienić dysk w działającym komputerze znajomego i zobaczyć czy wszystko będzie działało prawidłowo.

3. Sprawdzenie sterowników

Można to zrobić poprzez różnego rodzaju programy, które sprawdzają działanie całego komputera, a także można włożyć do niedziałającego laptopa dysk twardy od znajomego. Jeśli on też nie będzie działał to wiadomo, że coś jest ze sterownikami i trzeba zainstalować aktualizację.

4. Nieprzydzielone miejsce dla dysku

Bardzo często, głównie gdy ktoś kupi nowy dysk, występuje problem z nieprzydzielonym miejscem. W takim wypadku komputer w ogóle nie wykrywa nowego urządzenia. W celu dodania miejsca należy wejść w system i zabezpieczenia, a następnie w narzędzia administracyjne (trzeba pamiętać o koncie administratorskim). Potem zarządzanie komputerem, zarządzanie dyskami i już jesteśmy, tam gdzie być powinniśmy. Następnie jeden z dysków powinien mieć nieprzydzielone miejsce, jeśli tak jest to należy wcisnąć prawy przycisk myszki i wybrać “nowy wolumin prosty”, a następnie należy ustalić jaka wartość ma być przeznaczona dla danego dysku. Na koniec należy sformatować dysk, jednak zazwyczaj format jest narzucony i jest to NFTS, który powinien być odpowiedni. Od tego momentu dysk powinien być widoczny dla komputera.