Wielkie podróże dookoła świata

Wielkie podróże dookoła świata

Wielka powieść

Co prawda fikcyjną, ale jednak najbardziej znaną, postacią, która okrążyła świat jest Phileas Fogg – bohater XIX-wiecznej powieści Juliusza Verne’a pt. “W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Jego podróż na trasie Londyn-Paryż-Turyn-Brindisi-Suez-Aden-Bombaj-Czolby-Allahabad-Benares-Kalkuta-Singapur-Hongkong-Szanghaj-Joham- San Francisco-Nowy Jork- Liverpool-Londyn, powtórzyło w rzeczywistości wielu mniej lub bardziej znanych podróżników, jednak nie wszystkim udało się tego dokonać w 80 dni.

Wielka historia

To wyprawa słynnego Ferdynanda Magellan, była tą, która jako pierwsza okrążyła ziemię. Z pięciu statków z 270 członkami załogi, które w 1519 r. wyruszyły z Sewilli, w kierunku Ameryki Południowej, z powrotem wrócił jedynie jeden i to tylko z 18 ludźmi na pokładzie. Byli oni pierwszymi europejczykami, którzy widzieli Krzyż Północy, lamy i pingwiny. To Magellan nadał nazwę Oceanowi Spokojnemu (Pacyfik). Niestety sam Magellan zginął w trakcie wyprawy.

Wielkie marzenia

Przez kolejne wieki ludzie odkrywali najbardziej odległe zakątki świata: przepastne dżungle i lasy, zabójcze pustynie, majestatyczne góry, wijące się tysiącami kilometrów rzeki. Ludzkość była świadkiem i pozytywnych stron rozwoju cywilizacyjnego, i tych niestety negatywnych. Do pozytywnych należą wielkie osiągnięcia kolejnych odkrywców, sportowców i podróżników. Do tych, którzy rzucili wyzwanie wielkiemu światu możemy zaliczyć:

  • Roberta Knox-Johnstona, Brytyjczyka, który w 1969 r. zakończył pierwszy samotny rejs dookoła świata (bez zawijania do portów).
  • Jasona Lewisa, który w 1999 r. został uznany za pierwszego człowieka, który okrążył świat przy użyciu jedynie siły własnych mięśni. Trasę pokonał: pieszo, łodzią, kajakiem, rowerem, na rolkach. W międzyczasie został zaatakowany przez rekina, potrącony przez ciężarówkę i niesłusznie uznany za szpiega – żadne z tych wydarzeń nie powstrzymało go jednak od realizacji ambitnego celu. Osiągnięcie go zajęło mu 5 lat.
  • Stevea Fossetta, miłośnika bicia rekordów, który w 2005 r. jako pierwszy człowiek, samotnie, bez międzylądowania i bez uzupełnienia paliwa, obleciał ziemię.

Wielkie możliwości

Powyższe historie pokazują, że ludzie pełni charyzmy, hartu ducha i ambicji są w stanie osiągnąć cele, które zostały uznane w zasadzie za nieosiągalne. Jeśli mamy podobne marzenia należy się wzorować na takich właśnie ludziach – legendach i nie zwlekać z ich realizacją. Czasem wystarczy niewielki kredyt gotówkowy, by zrobić ten pierwszy krok i wyruszyć w wielki świat. Ważne, by przy przeciwnościach losu nie poddawać się od razu, a starać się ze wszystkich sił, by je przezwyciężyć. Tak rodzą się wielkie legendy.