Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym?

Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym?

Pokój dziecięcy – własna przestrzeń małego człowieka

Urządzając pokój dziecka w wieku szkolnym, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie jego potrzeby, do których niezbędna jest własna przestrzeń. Zdaniem ekspertów, odpowiednio urządzony pokój dziecięcy może mieć pozytywny wpływ nie tylko na wyniki w nauce, ale także na samopoczucie młodego człowieka. Posiadanie własnego miejsca do odpoczynku, nauki i zabawy jest konieczne, aby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować i rozwijać się. Ważne, aby własny pokój był dla dziecka spokojną przystanią, w której, w zależności od potrzeb, może znaleźć czas tylko dla siebie lub przyjmować kolegów i koleżanki.

Pokój dziecięcy – co powinno się w nim znaleźć?

Aranżując wnętrze pokoju dziecka w wieku szkolnym, dobrze jest wziąć pod uwagę jego sugestie i upodobania. Zarówno nastolatek, jak i dziecko, które dopiero idzie do szkoły, będą szczęśliwe, gdy pozwolimy im decydować o wystroju ich własnego pokoju. W tym pomieszczeniu dziecko będzie spać, uczyć się i bawić, czyli spędzać większość swojego czasu. Warto więc zadbać o to, aby lubiło jego wystrój.

W każdym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się wygodne i funkcjonalne łóżko. Wyznacza ono strefę ciszy i odpoczynku, dlatego nie powinniśmy ustawiać go zbyt blisko drzwi. Warto zainwestować w materac, który będzie zdrowy dla kręgosłupa rozwijającego się młodego człowieka. Niemal każde dziecko marzy o łóżku piętrowym, musimy jednak liczyć się z tym, że za jakiś czas nasza pociecha z niego wyrośnie. Z tego powodu zakup rozkładanej sofy lub kanapy będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Kolejny ważny element pokoju dziecka umożliwia mu odrabianie lekcji, naukę i korzystanie z komputera. Mowa tu oczywiście o biurku. Jest ono niezbędnym wyposażeniem pokoju ucznia. Biurko białe o prostej formie i przynajmniej dwóch szufladach to model chętnie wybierany przez wielu rodziców. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko miało dużo miejsca na przechowywanie i rozkładanie swoich drobiazgów, warto rozważyć zakup biurka narożnego. Bez względu na to, jaki model wybierzemy, musimy pamiętać o tym, aby ustawić biurko w możliwie najjaśniejszym miejscu w pokoju – zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy korzystamy ze sztucznego oświetlenia.

Pokój dziecka w wieku szkolnym powinien mieć także przestrzeń przeznaczoną do zabawy i relaksu. Może być to na przykład niewielka kanapa, na której wygodnie jest poczytać książkę lub posłuchać muzyki. W przypadku młodszych dzieci tę funkcję idealnie pełni ciepła podłoga, na której można układać klocki lub grać w gry planszowe.