Jak urządzić mały domek letniskowy?

Jak urządzić mały domek letniskowy?

 

Osoby decydujące się na budowę letniego domu zazwyczaj szukają miejsca, w którym będą mogły się wyciszyć i cieszyć przyrodą. Wnętrza tych budynków są równie ważne jak ich otoczenie. Dobrze zaprojektowane, będą służyć właścicielowi przez lata, a nawet pokolenia.

Strefy funkcjonalne

Domki letniskowe są często niewielkich rozmiarów, więc nie wszystkie obszary funkcjonalne są oddzielone ścianami. Duża liczba ścian na małej przestrzeni może sprawić, że obszar będzie wyglądał na mniejszy niż jest w rzeczywistości. Z tego powodu wielu wybiera plan, który jest jak najbardziej otwarty. Zwykle podział przestrzeni musi najpierw określić, co jest strefą publiczną, a co prywatną. Pierwsza zwykle zawiera jadalnię, kuchnię i część wypoczynkową, a druga to łazienka i sypialnia. W domkach letniskowych do części wspólnych często przynależy również taras, który dodatkowo może powiększyć salon. Jednym z trendów w urządzaniu wnętrz jest tworzenie doświadczeń wewnątrz i na zewnątrz, aranżując dziedziniec i salon w taki sposób, aby po otwarciu drzwi tworzyły całość. Warto wiedzieć, że w małych przestrzeniach niektóre obszary mogą pełnić wiele funkcji. Duża sofa w salonie może być miejscem wypoczynku w ciągu dnia i sypialnią w nocy.

Jak urządzić domek letniskowy? – zaplanowanie schowków

Rozpoczynając zastanawianie się nad tym, jak urządzić drewniany domek letniskowy, warto zwrócić uwagę na miejsce potrzebne do ukrycia wszystkich niezbędnych przedmiotów. Domek letniskowy to nie tylko miejsce do spania, jedzenia i relaksu na sofie. Jeśli chcemy mieć spójną, piękną i funkcjonalną aranżację, musimy uwzględnić miejsce do przechowywania rzeczy. Zastanówmy się więc, czy potrzebujemy przechowywać narzędzia, rowery i inny sprzęt sportowy, akcesoria do sportów wodnych, pościel i materace dla gości, grille, zabawki dla dzieci i wiele innych przedmiotów, o których możemy nie wiedzieć na tym etapie projektowania domu. Większość z nich można ukryć w szopach na narzędzia i innych podobnych konstrukcjach na podwórku, ale niektóre muszą być umieszczone w samym domku letniskowym.

Jakie meble wybrać do domku letniskowego?

W domkach letniskowych meble, które nie są potrzebne w domu często spadają na ziemię. Czasami udaje się w ten sposób stworzyć przyjemny, bezpretensjonalny zestaw – na przykład, gdy przy urządzaniu domku letniskowego mamy do dyspozycji piękne antyki. Częściej jednak wnętrze willi przypomina graciarnię. Jak tak przypadkową kolekcję połączyć w spójną całość? Proste – kolor. Warto więc poddać meblom szybki (i tani) zabieg renowacyjny. Na przykład, kiedy cztery krzesła z różnych parafii uzyskają ten sam kolor, tworzą piękną kombinację. Wrażenie będzie jeszcze lepsze, gdy otrzymają od nas takie samo siedzenie.