Jaki wybrać materac do sypialni?

Jaki wybrać materac do sypialni?

Sypialnie to pomieszczenie, w którym spędzamy przynajmniej jedną trzecią naszego życia, a jej sercem powinno być wygodne łóżko. To w nim odpoczywamy po całym dniu i regenerujemy siły przed kolejnym. Jaki dobrze wybrać odpowiedni materac?

Gruby czy cienki? Jaki materac będzie odpowiedni?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale istnieje kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę. Według ekspertów osoby z dużą otyłością, schorzeniami kręgosłupa lub spędzające dużo czasu w łóżku powinny mieć do dyspozycji gruby materac. W niektórych z wymienionych przypadków musi on mieć nawet dwadzieścia centymetrów grubości. Jeśli ktoś nie należy do żadnej z tych grup i preferuje cienkie materace, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystał właśnie z nich. Eksperci podpowiadają, że warto przez kilka minut poleżeć w sklepie na wybranym materacu, aby przekonać się, czy rzeczywiście nam odpowiada.

Czy materac powinien być miękki?

Materac do łóżka kojarzy nam się przede wszystkim z komfortem, a wiele osób utożsamia z nim tylko miękkie materace, co jest błędem. Dobry materac musi być w stanie utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji, a jednocześnie dopasowywać się do kształtu ciała. Jeśli materac będzie zbyt twardy, może uciskać naczynia krwionośne i powodować skurcze. Z kolei zbyt miękki materac może doprowadzić do bólu pleców, a nawet problemów z oddychaniem. Osoby, których masa ciała oscyluje wokół osiemdziesięciu kilogramów, powinny korzystać z materaca o stopniu twardości H2. Materace H3 są tworzone z myślą o osobach ważących od osiemdziesięciu do stu kilogramów, a H4 dla osób ważących ponad sto kilogramów. 

Jak wybrać materac do sypialni małżeńskiej?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w sypialni małżeńskiej powinny się znaleźć dwa wąskie materace czy też jeden szeroki. Jeśli dwie osoby śpiące w łóżku mają różne preferencje dotyczące twardości materaca, to pierwsze rozwiązanie jest najlepsze. Jeśli zaś mają podobne upodobania i podobną masę ciała, to warto zdecydować się na jeden materac. W takim wypadku świetnie sprawdzi się materac wypełniony pianką lub lateksem, ponieważ materiały te są odporniejsze na drgania, kiedy jedna z osób przewraca się na drugo bok.

Jak wybrać dobry materac dla dziecka?

Podstawową kwestią jest to, że materac dla dziecka powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny oraz rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Bardzo ważne jest to, aby materac bardzo dokładnie przylegał do szczebelków lub ramy i miał delikatnie zakończone brzegi. Dzięki temu dziecko wiercąc się w łóżeczku nie będzie narażone na żadne kontuzje. Warto zdecydować się na piankę wysokoelastyczną, ponieważ odkształca się tylko w miejscu nacisku.