Nieproszeni goście w domu. Jak pozbyć się pluskiew?

Nieproszeni goście w domu. Jak pozbyć się pluskiew?

Zdarza się, że w naszym domu, piwnicy czy biurze zalęgną się nieproszeni goście. Nie zawsze jednak wiemy jak z nimi postępować. Obecność niechcianych insektów lub owadów potrafi skutecznie zakłócić spokój panujący w domu. Zwłaszcza, że część z nich gryzie ludzi, powodując tym samym nieprzyjemne doznania bólowe. Nasuwa się więc najważniejsze pytanie: Jak pozbyć się pluskiew?

Co to są pluskwy?

Zacznijmy od początku. Warto w pierwszej kolejności wiedzieć z czym mamy do czynienia, żeby podjąć odpowiednie kroki. Pluskwy to małe pasożyty żywiące się krwią ludzką. Posiadają one trzy pary odnóży, wyposażone w pazurki. Co sprawia, że są w stanie bardzo skutecznie przyczepić się do człowieka. Gdy dostaną się do domu mogą przedostawać się do innych pomieszczeń poprzez niewielkie szczeliny bądź dziury, nie tylko w drzwiach, lecz także ścianach czy sufitach. 

Skąd się biorą pluskwy?

Istnieje mylne przekonanie, że pluskwy biorą się z brudu. Oczywiście obalamy ten mit! Natomiast regularne sprzątanie pozwoli na szybkie odnalezienie pluskiew oraz ich potencjalnej kryjówki. Przykładowo pluskwy mogą się zagnieździć w naszym domu:

  1. Po wizycie w hotelu, tutaj nie ma znaczenia ilość gwiazdek w danym miejscu. Nawet pięciogwiazdkowe hotele mogą być źródłem.
  2. Poprzez korzystanie z używanych mebli. Kupionych z drugiej ręki bądź znalezionych przy osiedlowym śmietniku.
  3. Po korzystaniu z transportu publicznego. W tym autobusy, tramwaje, pociągi itd. 
  4. Po wizycie gości, którzy sami zmagają się z pluskwami w swoim mieszkaniu.
  5. Po odwiedzeniu kina, muzeum czy teatru.

Gdzie najczęściej można znaleźć pluskwy w mieszkaniu?

Najczęstsze, przykładowe miejsca, w których przebywają pluskwy to: dywany, listwy podłogowe, odzież, ramy obrazów, łóżka (materace lub ramy), zasłony, żaluzje, karnisze czy tapeta. Dlatego jeśli zauważymy pierwsze objawy nieproszonych gości, np. w postaci pogryzienia, warto sprawdzić te miejsca. 

Należy pamiętać, że pluskwy mogą przemieszczać się między mieszkaniami w bloku, dlatego warto poinformować sąsiadów o zaistniałej sytuacji.

Jak pozbyć się pluskiew?

Nie każdy wie, jak pozbyć się pluskiew. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się ich. Jednak żaden domowy sposób nie daje gwarancji skutecznego pozbycia się ich. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wykonają profesjonalną dezynsekcję. Tę usługę należy zastosować kilka razy, aby cieszyć się z całkowitego oczyszczenia naszego mieszkania. Pierwsze zastosowanie dezynsekcji wpływa na przerwanie populacji, jednak nie jest w stanie pozbyć się wszystkich osobników. Im szybciej zauważymy insekty, tym łatwiej będzie je później usunąć. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją. Najlepiej zgłosić się od razu po profesjonalną pomoc!