Ile kosztuje strona internetowa? Odpowiedź nie jest taka prosta…

Ile kosztuje strona internetowa? Odpowiedź nie jest taka prosta…

Własna strona WWW powinna być sprawą priorytetową dla każdego, kto chce uczestniczyć w przestrzeni wirtualnej i czerpać z tego realne korzyści. Chodzi zarówno o zyski finansowe, jak i prestiżowe oraz personalne. W zależności od celu, koszt twojej strony internetowej może być różny. Ale to nie wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

Stworzenie strony internetowej e-commerce

Chyba większość dostępnych dzisiaj stron WWW polega na sprzedaży towarów lub usług. Rynek e-commerce jest przeogromny i z każdym rokiem coraz więcej przedsiębiorców decyduje się przejść na handel online. Jeśli jesteś jednym z nich, musisz się liczyć z tym, że tanie strony internetowe tworzone będą po linii najmniejszego oporu. W praktyce oznaczać to będzie szereg kłopotów i raczej kiepską funkcjonalność po stronie klienta, jak i twojej.

Jak możemy przeczytać na www.akademiafirmy.pl, należy osobiście wybadać, jak się prezentuje funkcjonalność witryn konkurentów oraz firm o podobnym profilu zza granicy lub innych miast. Wówczas przekonasz się, że sukces w środowisku e-commerce polega w dużej mierze na zastosowaniu precyzyjnych rozwiązań związanych z wyszukiwaniem towaru lub usługi, oryginalną prezentacją oraz udogodnieniami interface’u. Wdrożenie strony z profesjonalnym pakietem takich rozwiązań wymaga zaangażowania konkretnej firmy wyspecjalizowanej w designie pod e-commerce. A to niestety sprawia, że koszt strony internetowej może przekroczyć 10000 złotych. Bez tego jednak trudno ci będzie skutecznie walczyć z konkurencją.

Osobista strona-wizytówka

Rzecz wygląda nieco inaczej w przypadku stron o bardziej osobistym charakterze. Takie witryny są zazwyczaj proste, nie posiadają wielu podstron, a ich efektywność bardziej opiera się na wrażeniu estetycznym. Profesjonalna strona internetowa tego typu jest stosunkowo łatwa do zrobienia pod względem technologicznym. Niemniej tutaj trzeba się liczyć z kosztami związanymi z sesją zdjęciową czy zamówieniem wyjątkowych grafik lub muzyki, która nada stronie jej unikalnego wyrazu. Za naprawdę ładną stronę trzeba więc zapłacić od 2000 tysięcy zł wzwyż.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Witryna www.akademiafirmy.pl precyzyjnie wylicza standardowe koszty związane z utrzymaniem strony internetowej. To, ile kosztuje strona WWW w dużej mierze zależy od cyklicznych opłat, które trzeba ponieść. Mowa o wykupieniu właściwej domeny, certyfikatu SSL oraz usług hostingowych jak na przykład możliwość posiadania kilku kont poczty elektronicznej. To są koszty liczone rocznie i wynoszą zwykle nie więcej jak kilkaset złotych.