Szpinak – jak skutecznie uprawiać cenne warzywo liściaste i dlaczego warto włączyć go do swojej diety?

Szpinak – jak skutecznie uprawiać cenne warzywo liściaste i dlaczego warto włączyć go do swojej diety?

Warzywa liściaste są doskonałym źródłem licznych witamin i minerałów, a do tego są doskonałym składnikiem diet, dostarczając cenny błonnik, a także działający doskonale na zdrowie chlorofil. Wzbogacają one też smak wielu potraw, a także stanowią wysoce ozdobny element wielu dań. Jednym z takich warzyw jest szpinak, który nie jest trudny w uprawie i powinien poradzić sobie z nią nawet początkujący amator ogrodnictwa.

Szpinak — wartości odżywcze

Szpinak to jednoroczne warzywo liściaste, które często jest niedoceniane, a niesłusznie. Zawiera on bowiem spore dawki witaminy K, witaminy A, witaminy E i witaminy B1. Jest też bardzo bogaty w przeciwutleniacze. Dodatkowo jest on doskonałym źródłem żelaza i wapnia, a także magnezu, manganu, czy miedzi. Mało kto jednak wie, że zawiera on też bardzo cenne białka, dlatego powinni go koniecznie włączyć do diety weganie i osoby, które chcą sobie zrobić przerwę od mięsa — na przykład w ramach diety odchudzającej czy odtruwającej. Spożywając tę roślinę regularnie, ogranicza się znacznie stany zapalne w organizmie, a liczne badania potwierdziły, że może on skutecznie zapobiegać powstawaniu nowotworów.

Uprawa szpinaku

Szpinak to roślina, która lubi niższe temperatury, dlatego najlepiej sadzić go wiosną i z końcem zimy. Powinno się go sadzić w glebie żyznej, wilgotnej i najlepiej pulchnej, aby była ona też dobrze napowietrzona. W tym celu można wcześniej zasilić ją kompostem i ściółką, aby zaopatrzyć ją w cenną próchnicę i przyciągnąć dżdżownice, które uczynią ziemię pulchną i wciągną materiał organiczny głębiej. Ziemię powinno się też dobrze przekopać przed zasianiem tej rośliny.

Szpinak powinno się posadzić w glebie, której pH waha się między 6 a 7,5. W ten sposób zapewni się optymalne warunki do tego, by roślina ta pobierała wszelkie potrzebne jej składniki odżywcze. Jeżeli posadzi się ją w glebie o nieodpowiedniej kwasowości, nie będzie ona w stanie efektywnie się odżywiać, a więc liście będą mniejsze, a także mniej bogate w składniki odżywcze.

Szpinak najlepiej wysiać w miejscu nasłonecznionym, a nasiona umieścić 2 cm w głębi ziemi — nie więcej, ani nie mniej. Najlepiej na ołówku lub patyku, albo jakimkolwiek innym podłużnym przedmiocie, zaznaczyć sobie tę głębokość i robić nim w ziemi otwory. Szpinak jest jedną z tych roślin, które nie wymagają dużych odległości pomiędzy sobą. 15 cm odstępu jest odpowiednią wartością — zapewniając taką przestrzeń, zapewnia się optymalne warunki, a których rośliny nie będą musiały walczyć pomiędzy sobą o składniki odżywcze i wodę.

Szpinak najlepiej nawozić organicznymi nawozami bogatymi w azot, który jest głównym składnikiem chlorofilu i jest konieczny dla zdrowia liści, będących najważniejszą dla człowieka częścią tej rośliny. Dobrym źródłem azotu są po prostu odpadki w postaci martwych zielonych części roślin. Można więc zasilać ziemię skoszoną trawą i przygotowywać kompost, który składać się będzie głównie z roślin, pamiętając o wrzucaniu do kompostownika aktywatora w postaci obornika lub stosować jako aktywator preparaty bogate w azot dostępne w sklepach ogrodniczych. Takich preparatów trzeba jednak używać, zachowując ostrożność, gdyż łatwo doprowadzić wtedy do przekarmienia szpinaku azotem, co może wywołać choroby tej rośliny i zaburzenie jej gospodarki mineralnej.

Przy zastosowaniu się do tych wskazówek, uzyska się bogate plony w postaci cennych liści. Szpinak warto pozyskać w większej ilości, zamrażając go też na zimę. W odpowiednich warunkach rośnie on szybko, stanowiąc cenne źródło witamin i minerałów.