Oftalmoskopia – na czym polega i kiedy się wykonuje?

Oftalmoskopia – na czym polega i kiedy się wykonuje?

Czy wiesz, że z oczu można wyczytać, na co choruje dany pacjent? Patrząc pacjentowi w oczy, można sprawdzić, czy choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, czy nawet AIDS. Do tego właśnie służy oftalmoskopia, czy badanie dna oka. Taka analiza jest niezwykle pomocna w diagnostyce wielu poważnych chorób. To właśnie w oku bardzo często można zaobserwować pierwsze objawy zaburzeń. Czym dokładnie jest oftalmoskopia i kiedy warto wykonać badanie? 

Na czym polega oftalmoskopia? 

Oftalmoskopia to podstawowe badanie okulistyczne, które pozwala na ocenę struktur oka. W trakcie analizy okulista może sprawdzić siatkówkę, naczynia krwionośne, ciało szkliste, plamkę żółtą oraz tarczę nerwu wzrokowego. Takie badanie wykonuje się w lampie szczelinowej, przy użyciu specjalnych soczewek skupiających. Co ważne, oftalmoskopia jest badaniem bezbolesnym i bezkontaktowym. W dodatku trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, nie jest więc czasochłonne i inwazyjne. 

Do wykonania badania wykorzystuje się oftalmoskop, inaczej też nazywany wziernikiem. Jest to specjalny przyrząd okulistyczny, który pozwala na dokładne sprawdzenie zmian widocznych w dnie oka. Oftalmoskop umożliwia prześwietlenie wszystkich struktur dna oka oraz potwierdzenie wad wzroku. W trakcie takiego badania wzroku można nie tylko zaobserwować rozwijającą się zaćmę, odwarstwienie siatkówki, czy zwyrodnienie nerwu wzrokowego, ale także również symptomy popularnych chorób ogólnorozwojowych. Na przykład cukrzycę, miażdżycę, czy nadciśnienie tętnicze.  

Kiedy warto wykonać oftalmoskopię? 

Oftalmoskopia to badanie, które warto wykonywać cyklicznie. W dobie, kiedy dużo czasu spędzamy przed monitorem komputera, czy też telefonem, nasz wzrok znacznie szybciej podupada. Dlatego warto regularnie go badać, a także stosować ćwiczenia gałki ocznej i podejmować odpowiednią profilaktykę. Badanie oftalmoskopem powinno być więc częścią standardowego badania okulistycznego wykonywanego okresowo. 

Wskazaniem do wykonania takiego badania są także choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby krwi oraz nowotworowe. Badanie warto wykonać także, kiedy zaobserwujemy nagłe obniżenie ostrości wzroku. Oftalmoskopia może pomóc w określeniu przyczyny. Szczegółowe badanie wzroku wykonasz między innymi we Wrocławskim Centrum Okulistycznym. Choć badanie jest bezdotykowe, to podczas analizy pacjentowi podawane są specjalne krople, które rozszerzają źrenice. Taki zabieg umożliwia lepszy wgląd w strukturę oka i analizę wszelkich nieprawidłowości.