Błonnik w diecie kontra cukrzyca

Błonnik w diecie kontra cukrzyca

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi prawie 250 milinów ludzi na świecie! Wysokie stężenie cukru przyczynia się rozwoju niewydolności nerek, utraty wzroku, uszkodzeń naczyń tętniczych, a nawet zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. Okazuje się, że odpowiednia dieta może zapobiegać takim powikłaniom.

Dowiedz się, co powinno wylądować na Twoim talerzu, by wartość glikemii, (czyli stężenia glukozy we krwi) była niska: zarówno na czczo, jak i po posiłku.

Jeść tak, by o cukrzycę głowa nie bolała

Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej podstawą jest odżywianie. To, co masz na talerzu, bezpośrednio wpływa na wartości glikemii. Właśnie z tego względu diabetolodzy bardzo często odsyłają swoich pacjentów do dietetyków.

Węglowodany znajdujące się w żywności dzielimy na proste i złożone.

Proste są szybko trawione, a więc równie szybko dostają się do krwi i podnoszą stężenie glukozy.
Zdecydowanie bardziej polecane są węglowodany złożone. Są stopniowo rozkładane w przewodzie pokarmowym, a to oznacza że wolniej przedostają się do krwi, a tym samym po ich spożyciu poziom glikemii jest relatywnie niższy.
Co z tym wszystkim wspólnego ma błonnik?

Błonnik to grupa bardzo różnorodnych substancji, które znajdziesz wyłącznie w pokarmach pochodzenia roślinnego. Nie są one  rozkładane przez ludzkie enzymy trawienne.
Mimo że pod względem budowy chemicznej błonnik zaliczany jest do węglowodanów, nie wpływa na poziom glikemii, a wręcz może ją obniżać! Liczne badania naukowe dowodzą, że błonnik poprawia tolerancję cukrów, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, co dla diabetyków jest efektem niezwykle korzystnym.
Według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (Amerirican Diabetes Association), osoby chorujące na cukrzycę powinny spożywać dziennie około 25-30g błonnika.

Eksperyment mówi: „Błonnik cukru się nie boi!”

W USA przeprowadzano badanie na chorych z cukrzycą typu II (cukrzyca Jakinsulinoniezależna). Trwało ono dwanaście tygodni, a rezultaty są… niewiarygodne! Jak to?

Przez pierwsze 6 tygodni pacjenci przyjmowali dawkę błonnika zleconą przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne. Przez pozostały okres badania – dawkę dwukrotnie wyższą. Wyniki są baaardzo obiecujące

Wykazano, że poziom glukozy we krwi u chorych uległ znacznemu obniżeniu! Dieta eksperymentalna przyczyniła się do obniżenia poziom glikemii aż o 10%!

Jest to jednoznaczny dowód na to, że błonnik zabezpiecza przed wahaniami stężenia glukozy we krwi i pozwala je lepiej kontrolować. Warto więc włączyć produkty wysokobłonnikowe do diety i to nie tylko osobom chorującym

Błonnik w Twojej diecie

Błonnik znajduje się przede wszystkim w warzywach, głównie strączkowych i kapustnych, owocach i pełnoziarnistych przetworach zbożowych. Wszystkie te produkty są również źródłem witamin i składników mineralnych, Chcesz odżywiać się zdrowo i racjonalnie? Niech te produkty staną się podstawą Twojego jadłospisu, a organizm zdrowiem Ci się odwdzięczy!