Rodzaje domów jednorodzinnych – koszty i czas trwania budowy.

Rodzaje domów jednorodzinnych – koszty i czas trwania budowy.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu, w zamian za mieszkanie w bloku. Staje się to coraz popularniejszym rozwiązaniem dla rodzin, ze względu na coraz wyższe standardy życia. Coraz więcej osób może sobie pozwolić na taką inwestycję, w zamian za komfort mieszkania we własnym domu jest to zdecydowanie dobry wybór. Obecnie mamy również ogromny wybór sposobu w jaki chcemy wybudować nasz własny dom. Począwszy od standardowej budowy tak jak dawniej, a kończąc na domach modułowych możliwych do postawienia już w kilka tygodni. Do tego dochodzą jeszcze domy drewniane w stylu Kanadyjskim które charakteryzują się o wiele niższymi kosztami budowy, a także krótszym jej czasem ale za to mniejszą trwałością oraz żywotnością. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej wszystkim rodzajom domów jednorodzinnych i podpowiemy jak wybrać najlepszy dla nas. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu?

W tym akapicie nieco bardziej rozwiniemy to o czym pisaliśmy we wstępie. W obecnych czasach powstaje zdecydowanie o wiele więcej nowego budownictwa w każdej części naszego kraju. Ludzie doceniają komfort i wygodę mieszkania we własnym domu i chcą coraz częściej wyprowadzać się z blokowisk. Również sytuacja finansowa społeczeństwa z roku na rok coraz bardziej się poprawia, co skutkuje powstawaniem większej ilości nowych domów. Nie powinno to dziwić, własny dom jest jednym z największych marzeń większości ludzi na świecie, więc gdy tylko nadarza się możliwość to musimy z niej skorzystać. Budownictwo w ostatnim czasie mocno ewoluowało, dzięki czemu mamy mnóstwo rodzajów domów jednorodzinnych do wyboru. Wszystko w zależności od naszych upodobań oraz zasobności portfela. Sytuacja staje się również coraz bardziej korzystna dla nieco bardziej przedsiębiorczych osób, pragnących zarobić na sprzedaży domów. W dzisiejszych czasach mamy wielu deweloperów z oferty których możemy skorzystać szukając domu dla siebie. Oczywistym jest, że dom do zakupu będzie nieco droższy aniżeli sami byśmy go wybudowali, jednak pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo trudu oraz czasu. Jeśli zdecydujemy się na budowę naszego domu od podstaw, musimy liczyć się z ogromem problemów oraz trudnych decyzji które staną na naszej drodze. Począwszy od zdobycia pozwolenia na budowę, przez wybranie odpowiedniego stylu naszego domu pod względem miejsca w którym będziemy się budować. Nie zapominajmy również o konieczności posiadania bądź zakupu działki budowlanej, zanim jeszcze zaczniemy budowę. Jeśli natomiast wybierzemy zakup gotowej nieruchomości, wszystkie powyższe problemy przestają nas obowiązywać. Zajął się nimi deweloper jeszcze przed nami. Wszystko to w zamian za nieco wyższą cenę, niż w przypadku samodzielnego budownictwa. Wyższa cena domu podyktowana jest prowizją dla sprzedającego, w końcu poza pokrytymi kosztami budowy domu, musi też coś na tym zarobić. Jeśli jednak, nie mamy możliwości zainwestować więcej w budowę domu, dzisiejsze czasy wskazują nam jeszcze inne ciekawe rozwiązania zamieszkania we własnym jednorodzinnym domu. Przykładowo możemy zdecydować się na dom jednorodzinny typu bliźniak. W praktyce dom ten nie różni się niczym względem standardowego domu jednorodzinnego wolnostojącego. Jesteśmy w stanie zakupić dom o podobnym metrażu w równie ciekawej okolicy. Największa różnica tkwi jednak w cenie. Domy jednorodzinne typu bliźniak potrafią być dużo tańsze i dużo atrakcyjniejsze pod względem finansowym od domów wolnostojących. Jeśli jesteśmy w stanie poświęcić nieco prywatności i przyzwyczaić się do życia mając zaraz za ścianą sąsiadów, rozwiązanie to jest dla nas idealne. Domy te są o wiele tańsze od standardowego budownictwa i jest to rozwiązanie z pewnością warte uwagi.

Jakie wyróżniamy rodzaje domów jednorodzinnych?

Czas by skupić się na budownictwie samych domów jednorodzinnych, z początku jednak warto przytoczyć rodzaje domów. Pierwszym z nich jest bardzo popularny dom jednorodzinny wolnostojący. Najczęściej budowany dom w naszym kraju w ostatnich latach, najczęściej posiada standardową konstrukcję. W ostatnim czasie mocno zyskują na popularności domy jednorodzinne typu bliźniak. Jest to najczęściej inwestycja deweloperska, a my możemy stać się właścicielem domu drogą kupna. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, domy te są bardzo atrakcyjną ofertą dla osób chcących jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu oraz takich którzy nie posiadają dużego budżetu na zakup domu. Domy jednorodzinne typu bliźniak są o wiele atrakcyjniejsze finansowo od tradycyjnego budownictwa i są rozwiązaniem z pewnością wartym uwagi. Dla osób które nie posiadają dużego budżetu na zakup własnego domu, istnieje jeszcze szereg innych równie ciekawych rozwiązań. Również na popularności bardzo zyskują domki w stylu kanadyjskim. Są to domy oparte na szkielecie drewnianym, dzięki czemu są tańsze oraz szybsze w budowie od tradycyjnych domów jednorodzinnych, jednak posiadają mniejszą trwałość. Kolejnym rodzajem domów jednorodzinnych są domy w zabudowie szeregowej. Jest to nic innego jak szereg, najczęściej bliźniaczych domów połączonych w jeden ciąg. Jest to również bardzo atrakcyjne finansowo rozwiązanie, jeśli nie chcemy wydać zbyt dużo na dom, a jednocześnie chcemy jak najszybciej się wprowadzić, domy w zabudowie szeregowej są zdecydowanie dla nas. Musimy liczyć się oczywiście z tym, że takie budownictwo nie zapewni nam prywatności na tak wysokim poziomie, jak w przypadku wolnostojącego domku jednorodzinnego. Zanim zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, warto poznać sąsiadów z którymi przyjdzie nam mieszkać. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku będziemy mieszkać zaraz za ścianą z nimi, tak samo jak dzielić będziemy z nimi nasze podwórko. Warto zadbać o to aby sąsiedzi lubili nas i nie byli w stosunku do nas toksyczni. Sprawa ta jest bardzo ważna w każdym typie budownictwa, jeśli do jakiejkolwiek ściany naszego domu przylega inny dom. Decydując się na najpopularniejszy typ domu jednorodzinnego czyli dom wolnostojący, problem ten nie ma aż takiego znaczenia ponieważ a każdej strony domu posiadamy jeszcze część działki. Relacje z sąsiadami zawsze warto mieć dobre, jednak w przypadku domu wolnostojącego nawet gdy są one toksyczne to nie uprzykrzą nam aż tak życia.

Jak przygotować się do budowy?

Budowa własnego domu to z pewnością ogromne wydarzenie dla każdego z nas. Jest to niewątpliwie jedno z największych marzeń wielu osób, a możliwość jego spełnienia potrafi wywołać wiele emocji. Wcześniej wyjaśniliśmy rodzaje zabudowy na które możemy się zdecydować oraz wyjaśniliśmy wady i zalety każdego rozwiązania. Gdy już podjęliśmy decyzję w jaki dom chcemy zainwestować oraz wybraliśmy samodzielną budowę domu jednorodzinnego, czas by stworzyć dokładny plan całego przedsięwzięcia. Plan powinien uwzględniać planowany budżet oraz wszystkie niezbędne koszty i wydatki które będziemy musieli ponieść. Pierwszym krokiem zanim zaczniemy cokolwiek planować w temacie budowy, jest zadbanie o działkę budowlaną. Jeśli taką już posiadamy, jest ona uzbrojona i jesteśmy w stanie otrzymać pozwolenie na budowę, to ten problem nas nie dotyczy. Jeśli jednak musimy najpierw działkę budowlaną zakupić, zadbajmy o kilka najważniejszych rzeczy. Wybierając działkę zdecydujmy się na miejsce które nam odpowiada. Budownictwo w miejscu które zwyczajnie się nam nie podoba nie ma najmniejszego sensu. Przebywanie w miejscu naszej działki powinno sprawiać nam radość. Kolejnym krokiem jest zorientowanie się w temacie stylu domów w rejonie interesującej nas działki. Nasz przyszły dom będziemy zobowiązani do danego stylu dostosować więc styl ten również powinien nam odpowiadać. Podobnie jak w przypadku domów ściśle złączonych ze sobą, tak i w przypadku wyboru działki warto zorientować się, jakie relacje mają ze sobą nasi przyszli sąsiedzi. Ostatnim krokiem przy wyborze działki jest upewnienie się, że jest ona w pełni uzbrojona. Konieczność pociągnięcia wodociągu, sieci elektrycznej bądź gazociągu to dodatkowe koszty których łatwo można uniknąć. Przechodząc do ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za daną działkę, zorientujmy się dokładnie jak kształtują się one na rynku nieruchomości. Duże znaczenie ma tutaj wielkość działki oraz okolica w jakiej się znajduje. Im jest ona łatwiejsza i bardziej atrakcyjna tym cena za metr kwadratowy będzie wyższa. Możemy postarać się wyłapać okazję, jednak wymaga to poświęcenia większej ilości czasu z naszej strony oraz odpowiedniej wiedzy. Gdy posiadamy już własną działkę, kolejnym krokiem na naszej drodze jest zdobycie pozwolenia na budowę oraz przystąpienie do budowy.

Budownictwo domów jednorodzinnych – największe koszty jakie musimy ponieść.

Dokładne przyjrzenie się kosztom całego przedsięwzięcia pozwoli nam zdecydowanie łatwiej wszystko zaplanować oraz wyliczyć całkowity budżet jaki potrzebujemy na jego realizację. Z samego początku zdecydowanie warto wspomnieć o kosztach samej działki budowlanej. Jeśli takowej działki nie posiadamy, to w przypadku budowy małego domu będzie to z pewnością jeden z największych wydatków. Budownictwo domów jednorodzinnych to jednak niestety o wiele więcej dużych wydatków. Kolejnym kosztem będzie z pewnością zakup oraz wykonanie planu budowy. Jest to niezbędny element który musimy posiadać przed przystąpieniem do działania. Jeśli zdecydujemy się budować nasz dom samemu jedynie z pomocą znajomych bądź rodziny, to koszty obniżą nam się bardzo zauważalnie. W przypadku powierzenia całej budowy profesjonalnej firmie, zaoszczędzimy mnóstwo swojego czasu oraz pracy, jednak do całego budżetu będziemy musieli doliczyć koszty robocizny. Jednym z największych wydatków jest również sam dach naszego domu. Nie tylko musi być on ustawiony pod odpowiednim kątek oraz zaprojektowany w odpowiednim stylu, to również być zrobiony z dobrej jakości materiałów. Jest on sporym wydatkiem ze względu na wszystkie te aspekty, jednak jest on czymś na czym nie powinniśmy oszczędzać i od razu wliczyć to w koszty. Nie licząc umeblowania całego naszego domu, warto jeszcze wspomnieć o oknach oraz drzwiach. Jest to niezbędna rzecz i również musi ona zostać wliczona w nasz budżet. Mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki, pozostaje nam nic innego jak samo budownictwo naszego jednorodzinnego domu. Podliczenie kosztów materiałów potrzebnych do budowy, kosztów zakupu oraz wynajmu odpowiednich maszyn oraz sprzętów i ewentualnej robocizny, jeśli zdecydujemy się powierzyć całe zadanie fachowcom. Ostatnim największym kosztem o którym musimy pamiętać jest koszt instalacji centralnego ogrzewania. Musimy o tym pamiętać już na etapie budowy, jednak instalacja pieca bądź innego źródła ciepła w naszym domu może nastąpić później. Wraz z coraz to nowszymi normami emisji zanieczyszczeń do atmosfery narzucanymi przez Unię Europejską, coraz mniej ludzi decyduje się na tradycyjne kotły węglowe. Obecnie jedynymi legalnymi kotłami węglowymi są kotły na Eko groszek, jednak jest to rozwiązanie jedynie na kilka lat. Potem konieczna będzie ponowna wymiana pieca. Z tego powodu wiele osób decyduje się od razu zamontować bardziej innowacyjny sposób ogrzewania domu w postaci przykładowo pompy ciepła albo pieca gazowego.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wszystkie rzeczy które wymieniliśmy powyżej są absolutnie niezbędne podczas budowy domu i zdecydowanie powinniśmy o nie zadbać zanim jeszcze przystąpimy do działania. Zanim zaczniemy, warto pamiętać również o kilku innych kwestiach które nie tylko dotyczą naszej budowy i jej planowania ale także codziennego życia we własnym domu. Budownictwo wolnostojące posiada szereg bardzo dużych zalet takich jak duża przestrzeń na prywatność czy duży zapas miejsca na wszystkie nasze rzeczy. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkanie we własnym domu, na własnej działce to również ogromny obowiązek i mnóstwo pracy którą codziennie będziemy musieli wykonywać. Mieszkanie w domu jednorodzinnym niesie za sobą mnóstwo zalet, jednak jest ono zdecydowanie dla osób pracowitych. Również koszty życia na własnej działce są większe, aniżeli w przypadku mieszkania w bloku. Będziemy musieli zmierzyć się z dużo wyższymi opłatami za ogrzewanie, prąd czy gaz, a także o wiele większymi wydatkami na rzeczy potrzebne do życia. W przypadku mieszkania we własnym domu jest ich zwyczajnie dużo więcej. Zanim przystąpimy do rozpoczęcia budowy dokładnie przeanalizujmy budżet potrzebny na całe przedsięwzięcie. Budownictwo jednorodzinne w dzisiejszych czasach posiada wiele różnych możliwości, więc nawet jeśli nie mamy finansowej możliwości wybudowania domu jednorodzinnego wolnostojącego, zawsze możemy zainteresować się domami w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej. Opcja ta pozwoli nam mieszkać we własnym domu, często za o wiele niższą cenę. Również jeśli lubimy mieszkać blisko innych ludzi, jest to rozwiązanie z pewnością warte uwagi. Jeśli zamierzamy ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego, świetnym wkładem własnym może być nasza działka budowlana. Dobrze jest zakupić działkę jeszcze przed rozpoczęciem budowy oraz spłacenie jej wszystkich ewentualnych długów. Pozwoli nam to skorzystać z działki jako sposobu wkładu własnego. W dzisiejszych czasach działki osiągają coraz wyższe ceny, dzięki czemu banki coraz chętniej przyjmują je jako nasz wkład własny. Przydatna staje się również propozycja rozłożenia kredytu hipotecznego na największą ilość rat jaka tylko jest możliwa. Pozwoli nam to spokojnie z miesiąca na miesiąc spłacać kolejne raty, a w razie nastania cięższej sytuacji finansowej umożliwia nam to nieprzerwane spłacanie rat. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w razie możliwości, szybciej spłacać zaciągnięty przez nas kredyt. Mimo wielu obowiązków i większych opłat, mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym na swojej działce jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem, dlatego warto dołożyć wszelkich starań aby przedsięwzięcie to udało się nam zrealizować.

Podsumowując, budownictwo jednorodzinne staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze głównie ze względu na dążenie ludzi do większego komfortu życia, ale także dzięki coraz lepszej sytuacji finansowej wielu osób. Jest to bardzo fajny cel do którego z pewnością warto dążyć. Obecnie posiadamy wiele ciekawych opcji zakupienia bądź wybudowania własnego domu. Również samych rodzajów domów jednorodzinnych jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie najlepszą opcję dla siebie. Począwszy od standardowych domów jednorodzinnych wolnostojących, a kończąc na domach szeregowych bądź bliźniaczych. W tym artykule przytoczyliśmy wszystkie najważniejsze zalety oraz wady wszystkich rozwiązań, więc z pewnością nie powinno stanowić problemu wybranie najlepszego rozwiązania dla nas. Wiele zależy od stylu naszego życia, a także naszej sytuacji finansowej które w duży sposób definiuje dom na które będziemy sobie w stanie pozwolić. Rozpoczynając budowę naszego domu zadbajmy o dobrze dopracowany plan, zarówno samego przedsięwzięcia jak i finansowy. Uchroni nas to przed wieloma niepotrzebnymi problemami w przyszłości.