Jak dbać o higienę krocza u małego dziecka?

Jak dbać o higienę krocza u małego dziecka?

Oh, jak ja często spotykam się z złą pielęgnacją krocza u noworodka i niemowlaka. Często ta zła pielęgnacja, nie wynika tylko z niewiedzy ale z strachu rodziców, przed tym, że coś uszkodzą czy zrobią krzywdę swojemu dziecku. Pielęgnacja krocza u dziecka różni się w zależności od płci. Zarówno pielęgnacja krocza u dziewczynek, jak i prącia u chłopców jest bardzo potrzebna i wymaga różnej techniki.

Do szpitala często trafiają dzieci z zakażeniem układu moczowego, zaczerwienioną cewką moczową czy okolicą kroczą. Wielu tych nieprzyjemnych wizyt i dolegliwości dało by się uniknąć, gdyby rodzice byli bardziej edukowani na temat ważnej roli pielęgnacji krocza u maluchów.

Częściej na różne dolegliwości i choroby układu moczowego zapadają dziewczynki, wiąże się to głównie z inną budową anatomiczną układu moczowego żeńskiego i męskiego. Moim zdaniem pielęgnacja krocza u dziewczynki jest o wiele trudniejsza i wymaga więcej zachodu. U chłopców zła pielęgnacja krocza, może prowadzić np. do stulejki.

Jak pielęgnować krocze małego człowieka.

Pielęgnacja krocza u dziecka – dziewczynki

Wiele młodych rodziców i nie tylko, martwi się faktem, iż po porodzie z pochwy noworodka wydziela się wydzielina, często różowawa, wargi sromowe małej dziewczynki są napuchnięte i czasem czerwone- Jest to objaw zupełnie fizjologiczny. Należy pamiętać, że wydzielina z pochwy u dziewczynki zawiera bardzo dużo witamin i hormonów. Objawy takie jak zaczerwienienie pochwy, obrzęk warg sromowych i różowa wydzielina – powinny do kilku tygodni po porodzie się unormować. Często zdarza się, że rodzice naprawdę w ogolę nie myją okolic ujścia cewki małej dziewczynki, gdyż się boją. Owszem u małych dziewczynek występują upławy jednak nie można pozostawić ich samym sobie.

Podstawowe zasady dbania o higienę intymną u dziewczynek:

Naturalnym jest zmiana pieluszki wg potrzeby, jednak gdy dziecko zrobi kupę, należy umyć dokładnie wargi sromowe, czasami każda mama wie, że dziecko jest ubrudzone po same pachy. Należy każdorazowo pod bieżąca wodą, umyć krocze dziewczynki, gdyż łatwo o to aby kał dostał się do warg sromowych dziewczynki. Same chusteczki usuną tylko widoczne zabrudzenia. Należy dokładnie wymyć wargi sromowe. Drodzy rodzice nie bójcie się tej czynności. Nagminnie w szpitalu spotykam się, z tym, że wargi sromowe dziewczynek, są po prostu zabrudzone od kału, nadmiernej ilości upławów, kremów nakładanych jeden na drugi. U małych dziewczynek również ważna jest higiena intymna.
Do pielęgnacji krocza dziewczynki nie używa się zasypek ani maści z cynkiem. Cynk skleja wargi sromowe. Często rodzice nieświadomie używają dla dziewczynek zasypek i maści cynkowych, te jednak sklejają wargi sromowe. Spotkałam się kilka razy z sytuacją, gdy ginekolog dziecięcy musiał„ odklejać” sklejone wargi sromowe.
Krocze dziewczynki myje się tak samo jak nasze drogie mamy. Od ujścia cewki moczowej do odbyty, nigdy odwrotnie. Podczas zmiany pampersa, gdy używać chusteczek , zawsze zaczynaj od cewki nigdy od odbytu . U dziewczynek często występuje zaczerwienienie cewki moczowej i warg sromowych. Wynika to z faktu, często zbyt rzadkiej zmiany pampersa, brak dostępu świeżego powietrza, czy używanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji. Wówczas można, przemywać kroczę solą fizjologiczną, smarować Alantanem oraz nie zapominać o wietrzeniu krocza. Czasami można okolice cewki, można przecierać Octeniseptem. Wiele rodziców mi dziękuję za tą prostą radę. Podczas snu dziecka warto czasem podłożyć podkład na materacyk i zostawić dziecko bez pieluch. Dajmy czasem też maluchowi odpocząć od pieluch i pozwolić na dostęp powietrza.
Należy również kontrolować, wiadomo w miarę możliwości czy dziecko zwyczajnie sika, czy mocz nie pachnie acetonem.

Pielęgnacja krocza u dziecka – chłopców

Mamy chłopaków czasami nie wiedza, iż należy odciągać napletek maluchowi. Wiele mam jest zaniepokojonych faktem iż, np. wyczuwają pod napletkiem małego guzka. Jest to nic innego jak tylko zgrubienie powstające z brudu. Aby tego uniknąć podczas każdorazowej kąpieli, używając wody z mydłem należy delikatnie odciągać napletek ( WIADOMO NIC NA SIŁĘ ).Warto robić tą czynność podczas kąpieli, aby skórka była bardziej podatna, nie należy robić tego zbyt mocno,jedynie delikatnie odciągając skórkę. Wykonywanie tej czynności regularnie skutkuje prawidłowym odejściem napletka od prącia.

Warto również poznać zasady kąpieli dziecka.

Nigdy nie należy leczyć objawów intymnych na własną rękę. Nie mówię tutaj o zaczerwienieniach. Jednak gdy zauważycie, naloty, patologiczne upławy, nieprzyjemny zapach, zgłoście się do lekarza, gdyż infekcji intymnych u dziecka nie można lekceważyć. Prawidłowa pielęgnacja krocza u dziecka jest jednym z cięższych wyzwań, jednak systematycznie wykonywana nie sprawia żadnego problemu i wchodzi w krew.