Jak zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka w łazience?

Jak zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka w łazience?

Bezpieczeństwo i komfort to cechy, które powinny określać łazienkę przyjazną dzieciom. Korzystanie z tego miejsca jest dla kilkulatków świetną okazją do nauki bycia samodzielnym. W związku z tym warto zadbać, aby warunki domowej łazienki dostosowane były do możliwości i potrzeb dzieci. To dość istotna kwestia w rozwoju i bezpieczeństwie maluchów.

Ochrona przed elektrycznością to podstawa bezpieczeństwa dziecka w łazience

Każdy rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę na gniazdka, które stanowią pierwsze najpoważniejsze zagrożenia dla Naszych pociech. Są to elementy, które bardzo przyciągają uwagę maluszków. Aby przeciwdziałać wkładaniu paluszków w wystające ze ściany elementy elektryczne, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w specjalne zaślepki.

Następną niebezpieczną rzeczą elektryczną w łazience są kable zalegające na podłodze, których przeważnie rodzice nie zauważają lub nie zwracają na nie uwagi. Najlepszym rozwiązaniem jest schowanie ich za meble, pod listwy lub odpowiednie spięcie ich, aby zmniejszyć ich dostępność. Na rynku dostępne są także organizery i pojemniki na kable, które chronią dziecko przed prądem.

Dywanik łazienkowy -mała rzecz o istotnym znaczeniu

Dywanik łazienkowy powinna posiadać każda łazienka, z której korzystają dzieci. Jest to element dekoracyjny, który pełni dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze zapobiega on upadkom związanym z wyjściem z wanny na mokrą podłogę. Z drugiej strony dywanik łazienkowy chroni przed nieprzyjemnym kontaktem z chłodnymi płytkami – w ten sposób można uchronić maluszka przed przeziębieniem.

Lekarstwa i chemia poza zasięgiem dzieci

Bardzo ważne jest, aby wszystkie lekarstwa oraz chemie trzymać w miejscu niedostępnym dla maluszka np. W pojemnikach, które trudno otworzyć, lub na górnych półkach. Wszystkie środki chemiczne jak i lekarstwa najlepiej trzymać w pojemnikach lub oryginalnych pudełkach, aby w razie potrzeby poinformować medyków co dziecko wylało na siebie lub zjadło. Należy także unikać pozostawiania drobnych przedmiotów jak guziki, biżuteria, monety itd. W łatwo dostępnych miejscach, gdyż w przeciwnym razie dziecko w łatwy sposób mogłoby się nimi zadławić. Dobrze jest trzymać je w odpowiednio szczelnie zamkniętych pudełkach, które zostaną umieszczone na niedostępnej dla dziecka wysokości.