Mikrofalówka – niezbędnik w każdej kuchni

Mikrofalówka – niezbędnik w każdej kuchni

Któż z nas nie używa dzisiaj mikrofalówki, która przebojem wdarła się do naszych domów i już tam pozostała. Możemy w niej podgrzać obiad, szybko zrobić popcorn na wieczór filmowy, rozmrozić żywność czy nawet zrobić ciasto. Wszystkie te rzeczy bardzo nam pomagają w codzienności, ale niestety również brudzą naszą mikrofalówkę, którą powinniśmy czyścić regularnie. W przeciwnym razie resztki jedzenia na ściankach mogą się przyczynić do powstania brzydkiego zapachu.

Działajmy natychmiast

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem w przypadku czyszczenia mikrofalówki, jak i każdego innego urządzenia, jest działanie natychmiast po powstaniu zabrudzenia. Jeśli tylko zauważymy, że resztki mięsa z podgrzanego spaghetti pozostawiły po sobie ślad na ściankach od razu je wytrzyjmy. Nie jest nam do tego potrzebny żaden specjalny specyfik, wystarczy mokra szmatka i odrobina płynu do mycia naczyń. Zajmie nam to dosłownie chwilę i nie zmarnujemy potem czasu na skrobanie zaschniętych zabrudzeń, które bywają bardzo oporne.

Walczymy z brudem

Jeśli jednak zabrakło nam konsekwencji czy też czasu i w efekcie nasza mikrofalówka potrzebuje generalnego czyszczenia jest na to bardzo prosty i skuteczny sposób. Wystarczy nam jedynie jedna cytryna, miseczka i trochę wody. Cytrynę kroimy w ćwiartki i wrzucamy ją do miseczki, a następnie zalewamy wodą, ale niezbyt dużą ilością. Wystarczy, że kawałki cytryny będą się na niej unosić.

Taką gotową miksturę wkładamy do naszej brudnej mikrofalówki, którą ustawiamy na najwyższą moc i włączamy podgrzewanie, tak by nasza cytryna się ugotowała. U większości osób wystarczą na to 4 minuty, ale w związku z tym, że każdy sprzęt jest inny, lepiej jest obserwować co dzieje się w środku. Kiedy zauważymy duże ilości pary, możemy wyłączyć mikrofalówkę i sprawdzić czy jej ścianki są wilgotne. Jeśli tak do ręki bierzemy szmatkę, moczymy ją w ugotowanej miksturze i zaczynamy czyścić ścianki, z których brud będzie bardzo łatwo schodził. Natomiast w przypadku szklanego talerza będącego jednym z elementów mikrofalówki, możemy go spokojnie umyć jak inne naczynia – w zmywarce lub ręcznie.