Rynek części samochodowych – przyszłościowa branża

Jednym z najbardziej dochodowych sektorów krajowej gospodarki okazuje się być rynek części samochodowych. Kurs walut jest pośrednim czynnikiem oddziaływującym na wielkość rynku. Warunek ten ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pochodzącymi z zagranicy zamiennikami. Decydującą pozycję na rynku dystrybucji części zamiennych osiągnęły najsłynniejsze firmy samochodowe.  W swoich działaniach dążą do wyeliminowania z handlu konkurentów mających w ofercie zastrzeżone części samochodowe. Niezależnie jednak od batalii toczących się na ”górze” miliony polskich kierowców i tak muszą co roku zatroszczyć się o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je okresowym diagnozom.

Do pierwszego etapu kontroli w stacji diagnostycznej zalicza się sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Następnym ważnym krokiem jest badanie układu oświetleniowego. Sprawdza się, poprawność działania takich elementów jak kierunkowskaz a nawet każda, niezbędna lampa np. reflektor, światło stopu. Ścisłej kontroli poddawany jest również system hamulcowy, który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Kierowca w każdym momencie musi w pełni panować nad swoim samochodem, a żeby było to możliwe hamulce muszą bezustannie pracować sprawnie i niezawodnie. Klocki i tarcze hamulcowe podlegają szybkiej eksploatacji, dlatego ich regularna wymiana w decydujący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Naszą uwagę powinniśmy skierować również na łożyska koła czy amortyzatory, stanowiące główne elementy składające się na zawieszenie, czyli części samochodowe gwarantujące odpowiednie przyleganie kół do nawierzchni. W czasie kontroli pojazdu mechanik sprawdzi także wahacz i przegub, o jego awarii świadczyć mogą niepokojące odgłosy, stukania w czasie startu silnika czy wykonywania manewrów. Jednak przyczyną podejrzanych odgłosów może okazać się też np. wybita poduszka silnika.

Z kolei regularnej wymianie należy poddawać eksploatowane filtry, np. filtr oleju zapewniający utrzymanie wydajności silnika na najlepszym poziomie. Zgodnie z opinią ekspertów filtr ten wymieniać należy w trakcie każdorazowej zmiany oleju. Lepszej ochronie silnika służy ponadto filtr powietrza, jego głównym zadaniem jest zatrzymywanie rozmaitych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. Najczęstszym objawem pogorszenia się ich stanu jest spadek mocy silnika i tym samym większe zużycie paliwa. Znacznie wolniejsze wchodzenie na obroty może również niepokoić, szczególnie jeżeli wcześniej nie tego typu problemami, w takiej sytuacji dobrze jest sprawdzić przepływomierz, który może być powodem kłopotów. Uruchomienie silnika może być utrudnione w związku z wadą, jakiej uległ akumulator lub świece zapłonowe, a w poważniejszych przypadkach pompa paliwa. Istotne znaczenie w wydajnym funkcjonowaniu pojazdu ma stan w jakim znajduje się rozrząd, doprowadzający ładunek do silnika i pomagający w usunięciu spalin. w trakcie jego przeglądu zwraca się uwagę na najważniejsze części składowe: prowadnice, rolki, napinacz i sam pasek rozrządu, dość często zużywający się ze względu na ciągłe tarcia i naprężenia.

Odpowiednie funkcjonowanie silnika może zostać uniemożliwione awarią, której poddana została pompa wody lub chłodnica. Jest ona najistotniejszym elementem układu chłodzenia, dosyć trwałym, przeważnie wytrzymującym kilka. Pojawiające się wycieki w tym przypadku powiązane są głównie ze zużyciem, jakiemu uległy uszczelki, a jej wymiana nie pociąga za sobą zbyt wysokich wydatków. Z pewnością każdy sklep motoryzacyjny w dostępnym asortymencie posiada szeroką gamę zamienników, w konkurencyjnych cenach. Poważniejszy problem może sprawić nam np. uszkodzone koło zamachowe lub konwencjonalne sprzęgło, koszty jego naprawy są już znacznie wyższe, a wada musi być usunięta w pierwszej kolejności.

Odpowiednio zadbany samochód będzie nam służył przez wiele lat, stąd warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi. Poddając go częstym kontrolom możemy szybciej reagować na pojawiające się usterki, dzięki czemu unikniemy wynikających z nich kłopotliwych konsekwencji.

Dodaj komentarz