Czy warto ograniczać spożycie produktów odzwierzęcych?

Według statystyk, coraz więcej Polaków przechodzi na bezmięsne diety. Ma to związek nie tylko z empatią wobec zwierząt, ale przede wszystkim z rosnącą świadomością na temat przemysłowej hodowli bydła. Przytaczając słowa zawarte w oficjalnym oświadczeniu ONZ – dobrze zbilansowana dieta wegetariańska oraz wegańska jest odpowiednia dla ludzi na każdym etapie rozwoju. Trudno temu zaprzeczyć, nie tylko wykluczenie, ale nawet ograniczenie spożycia mięsa ma korzystny wpływ na zdrowie, co potwierdziły wieloletnie badania naukowe.

Korzyści płynące z wegetarianizmu

Ekologia

Pomijając kwestie zdrowotne, dieta bezmięsna jest zwyczajnie dużo bardziej ekologiczna niż tradycyjna. Pokłady wody potrzebnej na wyprodukowanie 1 kilograma mięsa, kilkukrotnie przewyższają zapotrzebowanie na wodę przy produkcji 1 kilograma pokarmu zwierzęcego. Zmiana nawyków żywieniowych ludzi ma niebagatelne znaczenie ze względu na pogłębiający się kryzys klimatyczny. Warto tutaj zaznaczyć fakt, że już dziś są miejsca na ziemi w których brakuje dostępu do bieżącej wody.

Warto tutaj zaznaczyć, że wyprodukowanie 1 kg białka zwierzęcego, wymaga zużycia od 5 do 10 kg białka roślinnego, co przekłada się nie tylko na zwiększenie zużycia wody, ale przede wszystkim na dużą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Minimalizacja głodu na świecie

Chociaż jest to dość utopijne stwierdzenie, z danych argentyńskiego dziennikarza – Martina Caparrósa jasno wynika, że prawie 1/3 populacji ludzkiej cierpi z powodu głodu lub permanentnego niedożywienia. Postanowił przeprowadzić on symulacje, w której cała populacja ziemska żywiłaby się tylko w sposób tradycyjny, w takim przypadku pozwoliłoby to na wykarmienie tylko 2 mld osób. Caparrós zwizualizował również 2 ze scenariuszy – świat w którym ludzie byliby tylko na diecie wegetariańskiej, wówczas statystyka była zupełnie inna, taki model świata pozwoliłby na wykarmienie ponad 10 mld ludzi.

Na świecie jest nas aktualnie ponad 7,5 mld, tendencja która się utrzymuje jest wzrostowa, dlatego tak ważne jest, aby świadomie korzystać z zasobów planety, aby nie zabrakło ich dla przyszłych pokoleń. Co prawda sami nie zmienimy świata, jednak rewolucja zawsze zaczyna się od jednostki, z tego powodu coraz większą rolę w życiu odgrywa świadome podejście do tematu odżywiania.

Aspekty zdrowotne

Badania w kontekście wegetarian, są przeprowadzane od wielu dziesiątek lat. Z najbardziej podstawowych korzyści płynących z ograniczenia spożywania mięsa jest wydłużenie długości życia – średnio o 10 lat. Oczywiście ma to związek nie tylko z samego faktu odrzucenia zjadania mięsa, ale również z tego, że wegetarianie prowadza ogólnie zdrowszy tryb życia. Bardzo często za świadomymi wyborami w sposobie odżywiania, idzie równie odpowiedzialne podejście do ogólnego zdrowia psycho-fizycznego.

W charakterystyce wegetarian można także wyszczególnić fakt, iż dużo rzadziej chorują na cukrzycę typu 2, dlatego taka dieta zaleca jest osobom, które ze względów genetycznych, mają zwiększone ryzyko na jej wystąpienie.

Czym najlepiej zastąpić mięso w diecie?

Mięso stanowi przede wszystkim bardzo bogate źródło białka i witaminy B12 dla organizmu, dlatego w przypadku jego ograniczenia, ważne jest aby uwzględnić te czynniki. Na rynku dostępne są zamienniki, które zarówno smakiem jak i teksturą przypominają mięso pochodzenia zwierzęcego. Aby jednak dobrze pokryć zapotrzebowanie naszego organizmu, warto być świadomym jakie pokarmy roślinne dostarczają nam podobną ilość białka. Jednymi z najbardziej popularnych są:

  • strączki
  • zboża
  • kasze
  • orzechy

Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na białko u każdego jest inne i powinno zostać indywidualnie dopasowane do potrzeb.

Dodaj komentarz