Co można zbudować na działkach pracowniczych?

Co można zbudować na działkach pracowniczych?

Działka to miejsce odpoczynku i relaksu, która daje wytchnienie po długich godzinach spędzanych w pracy. Kiedy znajduje się na obrzeżach miasta, zapewnia także uwolnienie się od zgiełku, hałasu i pośpiechu. Domki letniskowe to bardzo cenny dodatek na zielonych obszarach. Co jeszcze może się na nich znaleźć?

Działki letniskowe – co można na nich postawić i czy wymaga to pozwolenia?

Gospodarowanie działki jest bardzo przyjemne. Z jednej strony niewielki ogródek, w innym miejscu kilka drzewek, a do tego końcu domki letniskowe, które umożliwiają przechowywanie sprzętu używanego do pielęgnacji ogrodu, przygotowania napojów i jedzenia oraz odpoczynek. Działkowcy muszą jednak pamiętać, że w trakcie gospodarowania zielonej powierzchni muszą pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad i regulaminów. W przeciwnej sytuacji muszą liczyć się z konsekwencjami, kosztami i problemami, których lepiej zawczasu unikać.

Na obszarze działki może znaleźć się altana działkowa, której powierzchnia nie przekracza 35 m2. Z kolei maksymalna wysokość to 4 m w przypadku dachu płaskiego oraz 5 m, kiedy mowa o zadaszeniu dwuspadowym. Domki letniskowe ułatwiają funkcjonowanie działkowiczów i sprawiają, że można się w nich schować w dowolnym momencie, a nawet przenocować w trakcie weekendu poza miastem.

Domki letniskowe nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale przede wszystkim umożliwiają przechowywanie potrzebnych sprzętów, rzeczy i akcesoriów. Dodatkowo fantastycznie spędza się w nich czas, dlatego od nich warto zacząć urządzanie działku, gdyż są zgodne z Regulaminem ROD. W razie ewentualnych wątpliwości zawsze można skontaktować się z zarządem i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Co może znaleźć się na działce?

Działka może być wzbogacona o szklarnię. Jej powierzchnia nie może przekraczać 25 m2, a wysokość 3 m. Z kolei tunel foliowy zgodny z przepisami Regulaminu ROD nie może przekraczać 20% powierzchni działki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby domki letniskowe znalazły się w niewielkiej odległości od studni, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz przyłączy elektrycznych. Okna inspektowe, zbiorniki wodne (między innymi baseny czy oczka wodne) i bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe – również mogą znaleźć się na terenie posesji. Zarząd zachęca do przygotowywania trejaży, murków kwiatowych, ogródków skalnych i kącików wypoczynkowych służących do relaksu.

Na działce mogą znaleźć się także sprzęty ułatwiające opiekę nad dziećmi i dostarczające im dodatkowej rozrywki. Mowa o piaskownicach, huśtawkach oraz pozostałych urządzeniach rekreacyjnych.