Do czego jest nam potrzebny pastuch na dziki?

Do czego jest nam potrzebny pastuch na dziki?

Pastuch na dziki to nic innego jak elektryczna siatka pod napięciem, która ma za zadanie chronić gospodarstwa domowe oraz uprawy przed dzikami, które niszczą plony. Powinna być dla zwierząt jak najmniej widoczna, by nie uciekały w miejsca, gdzie jej nie ma. Zwierzę zapamięta uczucie, które spotkało ją przy siatce i kolejny raz nie wróci w to samo miejsce. Najbardziej narażone na wycieczki dzików są uprawy kukurydzy oraz ziemniaków, dlatego mając taką plantację warto pomyśleć o zamontowaniu pastucha elektrycznego.

 

Do czego służy pastuch na dziki?

Pastuch na dziki służy przede wszystkim do ochrony terenu, na którym znajdują się różnego rodzaju uprawy (szczególnie kukurydzy oraz ziemniaków), a także gospodarstw, w których żyją mniejsze zwierzęta. Pastuch na dziki składa się ze słupków, które umieszcza się w rogach ogrodzonego terenu oraz dla nadania konstrukcji większej stabilizacji – pomiędzy dłuższymi linkami. Elektryzator to najważniejsza część całego pastucha, której zadaniem jest stabilizowania przesyłanego napięcia. Musi być ono idealnie dostosowane do wielkości oraz ciężkości zwierzęcia, którego wizyty chcemy uniknąć. Cała konstrukcja musi być również odpowiednio uziemiona.

 

Bardzo ważną zasadą jest to, że im większy teren planujemy ogrodzić, tym większe napięcie powinniśmy wybierać. Należy również dbać o roślinność dookoła zamontowanego pastucha, ponieważ zbyt wysoko rosnące rośliny neutralizują jego działanie i zmniejszają skuteczność. Najważniejsza w całej konstrukcji jest jakość drutu jakiego zamierzamy użyć. w zależności od tego czy chcemy aby pastuch był zamontowany na stałe czy tylko sezonowo, użyjemy innych materiałów. Do montażu sezonowych ogrodzeń elektrycznych użyjemy lżejszych słupków, dzięki czemu łatwiej będzie zdemontować konstrukcję.

 

Najtańszym rozwiązaniem będzie zamontowanie elektryzatora, który napięcie będzie czerpał z podłączenia do sieci. Istnieje również możliwość podłączenia konstrukcji do akumulatora lub baterii. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie jednak korzystanie z niekonwencjonalnych źródeł energii takich jak np. baterie słoneczne. Opcja akumulatorowa sprawdza się, gdy w pobliżu pastwiska nie ma możliwości podpięcia elektryzatora pod sieć.

 

Pastuch na dziki powinien być zamontowany dosyć nisko, mniej więcej od 25 do 50 cm. Dziki to zwierzęta niewielkie, ale bardzo ciężkie, o dużej gęstości sierści, dlatego można przy nich użyć większego napięcia. Aby linki pastucha były jak najbardziej efektywne i skuteczne, muszą być odpowiednio napięte.

 

Dlaczego pastuch na dziki jest lepszy niż odszkodowanie za zniszczone uprawy?

 

Pastuch na dziki to niezbędna konstrukcja przy posiadaniu upraw kukurydzy oraz roślin bulwiastych. Grasujące nocami dziki potrafią siać ogromne spustoszenie. W uprawy roślin i warzyw wkładamy każdego roku dużo pracy, serca i energii, dlatego warto zabezpieczyć je przed zniszczeniami, które czyhają ze strony dzikiej zwierzyny. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale odpowiedzialność finansową za szkody poniesione przez rolników, których pola zostały zniszczone przez dziki, ponoszą członkowie okolicznych kół łowieckich.

 

Mimo wszystko finansowa rekompensata nie zawsze wystarcza. W uprawę rolną należy włożyć wiele czasu oraz nakładów siły fizycznej, dlatego ciężko zadośćuczynić rolnikowi jego dotychczasową pracę. Właśnie na takie sytuacje rozwiązaniem jest pastuch na dziki, który skutecznie odstraszy dzikie zwierzęta oraz zniechęci je do plądrowania i niszczenia plonów.

 

Skuteczność konstrukcji pastucha elektrycznego jest w dużej mierze zależna od mocy jaką posiada elektryzator. Musimy pamiętać, że dziki posiadają grubą szczecinę, która izoluje napięcie elektryczne, dlatego warto pomyśleć o większym jego nakładzie. Słupki,na których zamontowane są linki i druty powinny być solidne i wytrzymałe, ponieważ dziki to zwierzęta ważące nawet kilkaset kilogramów, więc z łatwością przedostają się przez delikatne konstrukcje. Zamontowanie linek pastucha na odpowiednich wysokościach również utrudnia przedostanie się zwierzęcia na teren uprawy.