Prostnica i kątnica stomatologiczna – do czego służą te narzędzia?

Prostnica i kątnica stomatologiczna – do czego służą te narzędzia?

Prostnica dentystyczna to urządzenie, które wytwarza kontrolowany przepływ powietrza do używanego narzędzia. Pozwala stomatologom pracować wydajniej i wygodniej. Zapewnia również stały strumień powietrza zapewniający dobrą widoczność. Jest zwykle używana przez dentystów, ortodontów i higienistów

Kątnica to instrument, który ma dwa systemy kół zębatych, jeden dla dolnego i drugi dla górnego zestawu zębów. Podczas poruszania szczęką kątnica obraca się w przód i w tył przed ustami. Jest używana przez specjalistów dentystycznych, takich jak dentyści, ortodonci, endodonci itp.

Prostnica endodontyczna – nowoczesne narzędzie dentystyczne

Prostnica endodontyczna jest narzędziem używanym przez stomatologów w celu ułatwienia zabiegów stomatologicznych. Narzędzie ma kształt długopisu i może być używane z różnymi przystawkami, takimi jak wiertarki, instrumenty obrotowe, skalery lub pędzle.

Występuje w różnych rozmiarach i kształtach – w zależności od zastosowania, do którego jest przeznaczona. Na przykład, niektóre z nich mają mniej zakrzywioną końcówkę, która pozwala na większą precyzję podczas pracy w ciasnych przestrzeniach i wąskich kanałach. Inne mają szerszą końcówkę, która zapewnia lepszy dostęp do szerszych kanałów.

Narzędzie to jest używane od ponad 50 lat do wykonywania zabiegów stomatologicznych. Znacząco przyczyniło się do rozwoju nowoczesnej stomatologii, pozwalając dentystom pracować szybciej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak jest zbudowana prostnica stomatologiczna?

Prostnica dentystyczna to regulowany instrument chirurgiczny, który służy do wykonywania różnych zabiegów dentystycznych. Składa się z dwóch głównych części, jednostki silnikowej i rękojeści.

Rękojeść dentystyczna zazwyczaj zasysa powietrze z atmosfery. Następnie przepuszcza je przez wąż do skraplacza chłodzonego wodą przed powrotem do atmosfery. W tym momencie wilgoć jest usuwana z powietrza, zwiększając jego gęstość i umożliwiając większy przepływ powietrza przy wyższych ciśnieniach. Zasilanie jednostki silnikowej jest dostarczane przez zasilacz prądu przemiennego lub prądu stałego.

Gdzie prostnica dentystyczna znajduje zastosowanie?

Prostnica dentystyczna to elektronarzędzie używane przez dentystów podczas zabiegów. Służy do zapewnienia silnego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Umożliwia to usuwanie trudnych przebarwień i płytki nazębnej z zębów. Prostnice dentystyczne mogą być stosowane w różnych zabiegach stomatologicznych. Są ważnym narzędziem w stomatologii, używanym zarówno do leczenia, jak i diagnozy. Mogą być stosowane do różnych zabiegów, takich jak wypełnienia, leczenie kanałowe, usuwanie zębów. Rękojeść stomatologiczna posiada metalową głowicę z ostrą krawędzią tnącą, którą można obracać z dużą prędkością, aby przeciąć i ukształtować twarde tkanki wewnątrz jamy ustnej.

Końcówki dentystyczne są również wykorzystywane przez stomatologów do diagnozowania problemów z zębami. Wkłada się je do otworu jamy ustnej, aby sprawdzić, czy na powierzchni zęba nie ma żadnych ubytków lub innych problemów. Prostnica dentystyczna może być używana do wiercenia, skalingu i polerowania zębów. Służy również do usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego z ust pacjenta. W przypadku koron, mostów, protez i innych rodzajów uzupełnień dentystycznych stosuje się ich kształtowanie przed ich dopasowaniem do zębów pacjenta.

Prostnica dentystyczna na mikrosilnik ze światłem

Prostnice dentystyczne są istotnym elementem każdej operacji stomatologicznej. Zapewniają energię potrzebną do wiercenia, kształtowania i polerowania i mogą być używane w połączeniu z wieloma innymi urządzeniami.

Nowa prostnica stomatologiczna na mikrosilnik ze światłem jest urządzeniem naprawdę rewolucyjnym. Wykorzystuje moc światła do stworzenia wyjątkowo gładkiego wykończenia zębów. Światło dostarczane jest przez precyzyjną wiązkę, która nie tylko nadaje estetyczny połysk, ale także usuwa przebarwienia z zębów i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się.