Fotowoltaika, ograniczenie kosztów i pewne źródło odnawialnej energii

Fotowoltaika, ograniczenie kosztów i pewne źródło odnawialnej energii

Fotowoltaika, jest sposobem na ograniczenie kosztów, duże oszczędności, wygodę oraz prostą i szybką instalację. Dziś można bez problemu wytwarzać darmowy prąd w przydomowej instalacji fotowoltaicznej i oddawać ewentualne nadwyżki do ogólnej sieci, skąd można je później w razie potrzeby odebrać. Jest to system, w którym producentem prądu są sami odbiorcy. W przypadku, gdy domowa elektrownia będzie produkować zbyt małą ilość energii, niedostatki będą uzupełnianie z sieci. W niedalekiej przyszłości elektrownia domowa będzie czymś zupełnie naturalnym i powszechnym. Popyt na energię elektryczną stale rośnie, a to rozwiązanie pozwala nam wyprodukować darmową energię na własne potrzeby.

 

Fotowoltaika własna elektrownia słoneczna

 

Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych, warto zainteresować się fotowoltaiką, ponieważ im szybciej powstanie nasza domowa elektrownia słoneczna, tym szybciej zyskamy niezależność od przyszłych podwyżek cen prądu. A pobieranie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, jest darmowe i niewyczerpalne. Jest to instalacja ekologiczna, dzięki czemu pozwala nam dbać o środowisko, a także oszczędzać zasoby konwencjonalne, czyli większości paliw używanych dzisiaj przez gospodarstwa domowe i firmy, takie jak węgiel, ropa czy gaz. Odnawialne źródła energii, regenerują się, są ogólnodostępne, nieograniczone. Należą do nich słońce, wiatr, woda, biomasa.

 

Instalacja paneli fotowoltaicznych

 

Przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego, najlepszą opcją jest fotowoltaika, która będzie generować energię elektryczną na potrzeby danego gospodarstwa domowego. To nie jedyna możliwość uzyskania niezależności energetycznej, ale jest obecnie najbardziej opłacalna.

 

W domowych instalacjach fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się panele zbudowane z 60 ogniw, ponieważ posiadają najlepszy stosunek mocy do wymiarów, a przy tym cechują się niewielką masą. Waga pojedynczego panelu fotowoltaicznego wynosi ok. od 18 do 30 kg.

Liczba paneli, które należy zamontować, aby zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego na energię elektryczną, jest oczywiście różna. Ponieważ, nie każdy dach ma wystarczającą powierzchnię na montaż paneli fotowoltaicznych, możesz zaplanować ich montaż na gruncie. Niezbędna powierzchnia jest podobna, jak w przypadku dachu, jednak podstawową różnicą jest sposób montażu. Pamiętaj, by zapewnić panelom stały dostęp do słońca, które wydaje się najbardziej uniwersalnym źródłem do wytwarzania energii.

 

Panele fotowoltaiczne dają możliwość stosunkowo łatwego korzystania z energii słonecznej. Montowane na dachu budynku lub na specjalnych stelażach pozwalają na pozyskiwanie prądu elektrycznego praktycznie bez kosztowo. W zależności od zapotrzebowania budynku na moc, do pokrycia wszystkich potrzeb gospodarstwa domowego wystarcza od kilku do kilkunastu paneli.

 

Pochłaniają docierające do nich światło słoneczne i przetwarzają je na prąd stały, który jest przekazywany do tzw. inwertera, w którym następuje przetworzenie go na prąd zmienny, wykorzystywany w każdym gospodarstwie domowym do zasilania urządzeń elektrycznych. Dotyczy to także pompy ciepła, którą da się zasilać prądem produkowanym z fotowoltaiki, co pozwala zapewnić ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu. Oraz do zasilania bojlerów, odpowiadających za podgrzewanie wody na potrzeby mieszkańców. Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają od właścicieli stałego nadzoru, monitorowania pracy, terminowych serwisów. Producenci głównych komponentów elektrowni fotowoltaicznej przewidują jedynie serwisy awaryjne.

 

Fotowoltaika – korzyści

 

Instalację fotowoltaiczną, można wykorzystywać na własne potrzeby, jak i oddając pozyskiwany nadmiar energii do sieci. Poczyniony wydatek może się dość szybko zwrócić, już niedługo po jej założeniu wydatki na prąd będą na poziomie zerowym, możliwe jest uzyskiwanie nawet niewielkiej nadwyżki.