Części do dojarek, pozyskiwanie mleka

Części do dojarek, pozyskiwanie mleka

Obecnie niezastąpionym wyposażeniem każdego  gospodarstwa, są nowoczesne dojarki. Jest to urządzenie mechaniczne, służące do automatycznego dojenia krów. Pozwala zaoszczędzić czas, podnosi standard pracy. Częste użytkowanie dojarki może powodować awarie, związane ze zużyciem lub uszkodzeniem części do dojarek. Awaria jednej, części dojarki powoduje, że cały aparat nie może poprawnie działać.

Jak działa dojarka?

Mleko wyssane z wymion przepływa pod ciśnieniem do specjalnego zbiornika, a on utrzymuje mleko w niskiej temperaturze, żeby się nie zepsuło. Dojenie ręcznie się nie opłaca, chyba że na potrzeby rodziny. Są dwa rodzaje aparatów udojowych, rurociągowe  i bańkowe. Dojarki rurociągowe, to takie, które składają się z elementu ssącego i instalacji rur, które odsysają mleko do zbiornika, w którym się chłodzi, ma dłuższy termin przydatności do spożycia i może zostać przeznaczone na sprzedaż. Dojarki bańkowe, czyli konwiowe umożliwiają przewożenie zbiornika z mlekiem. Są bardzo mobilne i ułatwiają przewożenie zbiornika z mlekiem. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych i średnich gospodarstw udojowych. Dojarki bańkowe są bardzo łatwe w obsłudze, a dodatkowo bez trudu można znaleźć do nich części. Dojarki zautomatyzowały proces pozyskiwania mleka,  i odjęły gospodarzom mnóstwo dodatkowych zajęć.  Przez jedną godzinę najlepszej jakości dojarki są w stanie wydoić nawet do 7 zwierząt, dzięki niej dojenie nie sprawia zwierzęciu mlecznemu żadnego bólu czy dyskomfortu.

Części do dojarek, ważne elementy zamienne

Gumy strzykowe mają bezpośredni kontakt z wymionami, są silikonowe, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Powinny być delikatne i nie sprawiać bólu zwierzęciu. Przewody do dojarki, muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, w przewodach nie mogą pozostawać szczątki mleka z poprzedniego dojenia. Materiał, z którego są wytwarzane, powinien być wytrzymały oraz łatwy w czyszczeniu,  trzeba je wymieniać  raz na pół roku. Z wymianą zepsutych, zużytych części nie ma żadnego kłopotu. Wystarczy zrobić takie zakupy w sklepie internetowym. Części do dojarek ułatwiają pracę hodowcom bydła oraz poprawiają ergonomię pracy rolników i hodowców.  Powinny być często sprawdzane i serwisowane. Uszkodzone części trzeba regularnie wymieniać, by nie narazić gospodarstwa na straty lub wysokie koszty eksploatacji.

Oprócz dwóch podstawowych części, dojarki składają się z różnego rodzaju uszczelek, gumek, membran, smoczków i zaworów, które również należy regularnie sprawdzać i wymieniać. Bakterie, które gromadzą się na częściach do dojarek, z czasem są nie do usunięcia. Może to wpływać na świeżość mleka. Gumy silikonowe są niezwykle wytrzymałe i odporne nawet na duże różnice temperatur, istnieje możliwość ich regeneracji oraz dezynfekcji podczas gotowania. Silikon można czyścić dostępnymi środkami do czyszczenia tłuszczu, są elastyczne.

Należy dbać o dojarki

Regularne czyszczenie wszystkich części do dojarek, może przedłużyć ich działanie. Warto zadbać o takie części jak elementy gumowe. Po czasie mogą tracić swoje właściwości, przez co gorzej dopasowują się do strzyków podczas dojenia. Trzeba zawsze myć dojarki po użyciu. W tym celu warto zastosować m.in. środki myjące i dezynfekujące, które ułatwią utrzymanie czystości w gospodarstwie. Niedoczyszczone części mogą powodować namnażanie bakterii odpowiedzialnych za psucie mleka. Naprawa urządzenia może być droga i czasochłonna. To generuje niepotrzebne koszty. Szczególnie w przypadku zepsucia całej partii zebranego mleka. Najlepszym sposobem, jest regularna konserwacja,  najlepiej skorzystać z usług serwisu, który zajmie się naprawą i wymianą części. To pozwoli nam wystarczająco wcześnie wykryć jakiekolwiek wady i nie dopuścić do ich pogłębienia. Szybkie podjęcie odpowiednich działań pomoże rozwiązać problem, i uniknąć większych strat. Części do dojarek można znaleźć przez Internet. Musimy mieć pewność, że zakupione części będą współgrać z naszych modelem dojarki, a naprawa pójdzie  szybko.

Warto regularnie sprawdzać stan techniczny, aby uniknąć poważniejszych problemów.