5 kroków do większej motywacji

5 kroków do większej motywacji

Czy zdarza Ci się, że podejmujesz nowe wyzwanie, jednak po krótkim czasie nic z tego nie wychodzi? Czy obserwujesz media społecznościowe, na których aż roi się od spełnionych ludzi i czujesz się przez to nieszczęśliwy? Czy masz wrażenie, że czas ucieka Ci przez palce? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że możesz mieć problem z motywacją. Poniższe podpowiedzi powinny pomóc Ci utrzymać motywację dłużej, a w konsekwencji cieszyć się ze swoich sukcesów.

Lista celów

Masz bardzo dużo pomysłów, jednak w momencie, gdy przychodzi do ich realizacji, szybko z nich rezygnujesz? Prawdopodobnie zbyt wiele rzeczy pragniesz zrobić jednocześnie. W tej kwestii pomocne może być sporządzenie listy celów. Możesz zapisywać w niej wszystkie pomysły, jednak pamiętaj, by podczas realizacji poruszać się metodą małych kroków. Warto przypomnieć sobie znane przysłowie o łapaniu kilku srok za ogon. Lista celów określi kierunek Twojego działania i oczyści Twój umysł.

Dobry sen

Zmęczony umysł nie jest dobrym doradcą, a zmęczone ciało nie będzie z Tobą współpracować podczas realizacji kolejnych etapów w drodze do celu. Zadbaj więc o to, aby Twój organizm miał czas na odpoczynek i regenerację. Wówczas, będziesz miał o wiele więcej energii, a tym samym będzie Ci łatwiej utrzymać motywację. Koniecznie sprawdź, ile godzin snu jest Ci potrzebne i wprowadź to do swojej codziennej rutyny.

Respektowanie czasu wolnego

Obok czasu na dobry sen, warto pamiętać również o czasie wolnym. Zastanów się, co najbardziej lubisz robić, co Cię uspokaja i co sprawia Ci przyjemność. Jeśli potrzebujesz, stwórz listę i obiecaj sobie, że będziesz poświęcał tym czynnościom określoną ilość czasu w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz miał większą uwagę na swoje potrzeby, znajdziesz czas na to co miłe i na to co konieczne, a Twoja motywacja nie będzie już tak drastycznie spadać, ponieważ nie będzie ku temu powodu.

Lista zadań

Na podstawie listy celów stwórz listę zadań. Takie listy możesz tworzyć co tydzień, rozplanowując harmonogram na każdy dzień. Pamiętaj, by uwzględnić czas na sen i czas wolny. Nie zapełniaj od razu całego swojego terminarza, bądź dla siebie wyrozumiały, a jeśli czujesz się na siłach, dodawaj kolejne zadania, w miarę upływu kolejnych tygodni. Dobrze rozplanowany kalendarz to klucz do dobrej organizacji, a tym samym również wysokiej motywacji.

Inspiracja zamiast porównywania

Największym utrudnieniem dla utrzymania motywacji jest porównywanie się. Pamiętaj, że osoby, które osiągnęły sukces w wybranej przez Ciebie dziedzinie, mogły przebyć bardzo trudną drogę, ale o tym nie mówią. Sukcesy, które widzimy są tylko efektem końcowym i nigdy nie wiadomo, ilu porażek doświadczyła osoba, którą stawiamy sobie za wzór. Pamiętaj, że porażki o niczym nie świadczą, a jedynie nas umacniają. Zamiast porównywania wybierz inspirację i pamiętaj, że nie tylko cel jest ważny, ale również droga, która do niego prowadzi.