4 wskazówki, jak dbać o słuch

4 wskazówki, jak dbać o słuch

Dbanie o słuch to przede wszystkim odpowiedzialne zachowanie. Jeżeli chcemy uniknąć kłopotów ze słuchem, to zachęcamy do stosowania się do poniższych wskazówek, a także do nie unikania wizyty u specjalisty, jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości ze słuchem. Na szczęście zarówno płatne, jak i bezpłatne badania słuchu są ogólnodostępne w dzisiejszych czasach, zatem z łatwością i bez problemów może z nich korzystać każdy.

Noś ze sobą stopery

Bardzo często decyzja o pójściu na koncert, do pubu z głośna muzyką, zapada nagle. To właśnie dlatego warto mieć pod ręką, a dokładniej w swej kieszeni, torbie, plecaku, stopery. To swoiste ochronniki słuchu, które nie zajmują praktycznie miejsca, a są niezwykle skuteczne w walce z hałasem. Dobre stopery chronią błonę bębenkową przed nagłym uszkodzeniem.

Unikaj przebywania w hałasie

Naturalnie, jest wiele sytuacji, w których niemożliwe jest uniknięcie hałasu. Praca na produkcji, hałas uliczny, gwar miejski, głośne rozmowy u znajomych, to wszystko są normalne, życiowe sytuacje, z którymi spotyka się każdy z nas. Warto jednak samemu decydować, jak często będziemy przebywać w takich miejscach lub pracować w takich przedsiębiorstwach, mając na uwadze, że nie jest to dobre dla naszego słuchu. W firmach właściciele mają obowiązek dbania o słuch pracowników. W życiu codziennym o ochronę słuchu musimy zatroszczyć się samodzielnie.

Zadbaj o ciszę w domu

Po przyjściu z pracy pozwól sobie na odrobinę spokoju, ciszy i harmonii. Przyniesie to korzyść zarówno uszom, jak i wpłynie na dobre samopoczucie. Przebywanie w ciszy uspokaja, pozwala ukoić nerwy. Warto zatem przyciszyć nieco radioodbiornik, telewizor, a może nawet całkiem je wyłączyć i zająć się czytaniem bądź pisaniem, czyli całkowicie bezgłośnymi czynnościami.

Lecz do końca infekcje

Jeżeli źle się czujesz, a domowe sposoby nie pomagają, to nie bagatelizuj tego. Udaj się do lekarza i zweryfikuj swój stan zdrowia. Zaniedbane, przechodzone infekcje mają bowiem zgubny wpływ na słuch. Konsekwencją niektórych przebytych chorób może być nawet całkowita głuchota i konieczność korzystania z aparatów słuchowych.

więcej o słuchu dowiesz się na stronie geers.pl