Biwakowanie pod namiotem – co musisz wiedzieć, aby być bezpiecznym

W obecnych czasach coraz mniej osób decyduje się na wakacje spędzone pod namiotem. Dużo większą popularnością cieszą się hotele, pensjonaty oraz domki letniskowe, które są ogromnym udogodnieniem. Jednak to właśnie biwakowanie pod namiotem daje nam możliwość znacznie bliższego poznania natury. Obcując z przyrodą mamy szansę na przeżycie niepowtarzalnej przygody. Aby jednak nasza przygodna skończyła się bezpiecznie musimy posiadać wiedzę na temat biwakowania.

Gdzie można rozbić biwakowy namiot? Czy to legalne?

Wybór miejsca na biwak pod namiot nie jest tak łatwe i oczywiste jak mogłoby się to wydawać. Miejsca takie jak lasy lub plaże uchodzą za ogólnodostępne, jednak nie oznacza to, że korzystanie z nich nie jest objęte żadnymi regułami. Osoby, które mimo wszystko pragną być jak najbliżej natury powinny podczas wyboru miejsca, upewnić się czy nie łamią prawa. W przypadku lasów oraz plaż zwykle konieczne jest udanie się do odpowiedniej instytucji i zapytanie o możliwość pobytu w podlegającym jej miejscu.

Aby mieć całkowitą pewność, że wakacje spędzone pod namiotem będą całkowicie legalnymi, zarezerwuj miejsce na polu namiotowym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że po przebudzeniu się z rana nie będziesz mieć kłopotów prawnych. Ponadto takie pole namiotowe jest całkowicie bezpieczne – zazwyczaj jest ono ogrodzone i jest wyposażone w łazienkę, dzięki czemu Twoje wakacje będą bardziej komfortowe.

Co warto mieć ze sobą podczas biwaku w namiocie?

Podczas przygotowań do biwaku niezbędne jest pamiętanie o odpowiednim wyposażeniu. Przede wszystkim powinieneś zadbać o duży namiot, śpiwór dopasowany do pory roku, a także wygodny materac lub też karimatę. Późnym wieczorem na pewno przydadzą się latarki lub lampki kempingowe. Jeżeli decydujesz się na biwakowanie to pamiętaj, że niektóre noce potrafią być chłodne. Dlatego zabierz ze sobą ciepłe ubrania oraz koc. Nie zapomnij przy tym o zabraniu nakrycia głowy, które za dnia będzie chroniło Ciebie przed promieniami słonecznymi.

Przydadzą Ci się także podstawowe kosmetyki, dzięki którym zachowasz higienę. Podczas ich dobierania upewnij się, czy w miejscu biwakowania będziesz mieć dostęp do bieżącej wody. Oprócz kosmetyków nie zapomnij także o ochronnym preparacie od komarów i kleszczy. Jeżeli w okolicy rozbitego namiotu nie ma restauracji ani sklepów to warto jest zaopatrzyć się w suchy prowiant. Jeśli nie masz lodówki turystycznej – wybierz te produkty, które przetrwają upały. Możesz także zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną, dzięki której ugotujesz coś ciepłego do jedzenia. Przede wszystkim pamiętaj jednak o dużej ilości wody mineralnej.

Po biwakowaniu w namiocie nie zapomnij po sobie posprzątać – matka natura na pewno będzie Ci za to wdzięczna.

Dodaj komentarz