Z czego znany jest Gdańsk?

Z czego znany jest Gdańsk?

Gdańsk to jedno z największych miast w Polsce. Z ponad 470 tysiącami mieszkańców zajmuje szóste miejsce wśród miast w Polsce. Również pod względem powierzchni – 263 km kwadratowe – jest na miejscu siódmym. Wraz z dwoma innymi miastami – Gdynią i Sopotem – tworzy Trójmiasto. Aby dowiedzieć się tego co dzieje się aktualnie w mieście warto odwiedzić portal glosgdanska.pl na którym można znaleźć wiadomości Gdańsk i z jego okolic. Z czego więc znany jest Gdańsk i co warto w nim zobaczyć?

​Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna znajdująca się na Długim Targu stanowi wizytówkę oraz ciekawy zabytek Gdańska. Symbolem fontanny jest bóg mórz oraz oceanów trzymający w swojej dłoni trójząb. Na dole pomnika znajdują morskie stwory – jest koń i pies morski, tryton oraz syreny. Warto dodać, że pierwsze wzmianki o fontannie dotyczą roku 1634, ale dopiero w wieku XVIII została ona przebudowana, aby wpasować się w elementy stylu rokoko. W trakcie drugiej wojny światowej fontanna została zniszczona, ale zaraz po wojnie została szybko odbudowana. Kolejne remonty przechodziła przez kolejne lata, gdzie ostatnie modyfikacje i naprawy dotyczą roku 2011 i 2012.

​Twierdza Wisłoujście

Osoby zainteresowane średniowieczną historią miasta powinny odwiedzić sławną twierdzę znajdującą się nad Martwą Wisłą. Została ona wpisana na listę Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajduje się tam obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Również w trakcie drugiej wojny światowej została ona zniszczona, ale skutecznie odbudowana i zrekonstruowana w taki sposób, aby jak najwierniej przypominała swój pierwowzór. Zwiedzając twierdzę z przewodnikiem można bliżej poznać historię tego miejsca. Wśród ciekawych miejsc znajdujących się w twierdzy warto wymienić między innymi wieżę-latarnię, która służyła w nawigacji statków. Jest to jedna z najstarszych elementów całego bastionu. Co pewien czas odbywają się tutaj rekonstrukcje historyczne.

​Żuraw w Gdańsku

Bezsprzecznym symbolem Gdańska jest charakterystyczny żuraw, który jest niezwykle oryginalny w swoim wyglądzie. Jest to jeden z najstarszych i największych dźwigów portowych z epoki Średniowiecza w Europie. W obrębie żurawia istnieje wiele restauracji i sklepów. W XV wieku żuraw był użytkowany do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na żaglowcach, a także stanowił bramę do miasta dla ówczesnych podróżników. Ze względu na swoje rozmiary był również wykorzystywany jako budowla obronna. Miejsce to szczególnie warto zwiedzić od środka, nie tylko na zewnątrz.