Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Zdarza ci się, ze po całym dniu pracy wracasz do domi i nie masz siły ruszyć ręką, ani nogą. Na dodatek ból głowy rozsadza ci ją, na wszystkie strony świta. Mamy dla ciebie sprawdzone sposoby na zmęczenie. Jeśli je będziesz stosować w mig odzyskasz siły witalne. 

1. Ruch to siła

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Regularne uprawianie sportu znacznie poprawia jakość naszego życia. Mamy więcej energii i siły do działania. Ponadto ruch fizyczny – zwłaszcza na świeżym powietrzu – podnosi odporność organizmu. W okresie zimowym, zamiast ćwiczeń na świeżym powietrzu można zdecydować się na basen lub pilates. 

2. Więcej witamin

Częste odczuwanie zmęczenia może być spowodowane brakiem witamin i minerałów w naszej diecie. Czas odstawić frytki i hamburgera, i zająć się prawdziwym jedzeniem. Dieta powinna być bogata w witaminy, minerały i tłuszcze nienasycone. Lekarze potwierdzają, że najlepszą dietą, jest dieta śródziemnomorska. Obfituje ona w ryby, owoce morza, warzywa i oliwę z oliwek. Takie połączenie to recepta na zmęczenie naszego organizmu. 

3. Czas na relaks

Jeśli czujemy się kompletnie wymięci i „jak psu z gardła wyjęci” to wyraźny sygnał naszego organizmu, że czas trochę zwolnić. Pora na relaksującą kąpiel i kilkugodzinne leżakowanie z książką pod cieplutkim kocykiem. 

4. Mniej znaczy więcej

Może nie wiesz jeszcze o tym, że nadmiar kawy wcale nie działa pobudzająco na organizm. Pochłanianie zbyt dużych ilości tego napoju może powodować jedynie notoryczne zmęczenie. Ogranicz dzienne spożycie kawy do dwóch filiżanek. Taka ilość z pewnością ci nie zaszkodzi.

5. W objęciach morfeusza

Zmęczenie morze być wywołane także przez niedobór snu. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, najlepiej kłaść się spać między godziną dziesiątą, a jedenastą. Jeśli kładziesz się spać po północy, nie licz na dobry poranek. Najlepiej wysypiamy się, śpiąc dziennie po osiem dziewięć godzin. Tak działa nasz biologiczny zegar. Jeśli mamy pracę na nocną zmianę, no cóż, lepiej poszukać innej, w normalnych godzinach.