Wybór studiów – czym się kierować podczas podejmowania decyzji?

Wybór studiów – czym się kierować podczas podejmowania decyzji?

Osoby, które właśnie napisały maturę, stoją przed jedną z trudniejszych decyzji w swoim życiu. Mianowicie chodzi o wybór kierunku studiów, na które będą chodzić przez kilka kolejnych lat. Dzięki nauce po szkole średniej możemy podnieść swoje wykształcenie oraz zwiększyć szanse na zatrudnienie w wymarzonym zawodzie. Są też zawody, których po prostu nie można wykonywać bez odpowiedniego przygotowania, jakim są studia np. lekarz czy też prawnik. Ważne jest więc to, aby odpowiedzialnie podejść do swojego wyboru i nie wybierać pierwszego lepszego kierunku, który później do niczego się nie przyda. Zobacz, o czym warto pamiętać, wybierając studia i czym się wtedy kierować.

Idealny kierunek studiów – jak go wybrać?

Nie ma co ukrywać, że podjęcie ostatecznej decyzji może być bardzo trudne. Warto więc zabrać się za to jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed napisaniem matury. Wiedząc jaki kierunek chcesz obrać, łatwiej będzie Ci wybrać przedmioty dodatkowe na maturę. Niektóre kierunki wymagają bowiem przystąpienia do konkretnych przedmiotów w wersji rozszerzonej. Obecnie uczniowie mogą wybierać spośród placówek publicznych i niepublicznych. Do wyboru mamy też mnóstwo kierunków więc teoretycznie nikt nie powinien mieć problemów z tym, aby znaleźć coś dla siebie. Podczas wyboru nie należy kierować się tylko obecnymi trendami na rynku pracy. Kierunki, które akurat są „modne”, mogą okazać się zupełnie niepraktyczne po skończeniu nauki i podczas szukania zatrudnienia.

Kierunek studiów a rynek pracy

Skoro mówimy już o studiach w kontekście rynku pracy, to warto znać zapotrzebowanie na pracowników z daną specjalizacją. Niezmiennie już od dłuższego czasu bardzo pożądane są osoby, które ukończyły studia związane z językiem obcym. Mowa tu nie tylko o filologii angielskiej, ale także o mniej popularnych językach takich jak norweski czy też chiński. Coraz więcej osób decyduje się na naukę mniej popularnych w naszym kraju języków i mają one duże szanse na atrakcyjne zatrudnienie. Międzynarodowe firmy poszukują pracowników, którzy prócz znajomości języka polskiego mogą pochwalić się też biegłą znajomością dodatkowego języka.

Warto jednak pamiętać, że prócz zapotrzebowania na rynku pracy trzeba brać pod uwagę swoje zainteresowania i predyspozycje. Warto studiować to, co się lubi, aby nauka była przyjemnością, a nie tylko przykrą koniecznością. Taka decyzja musi być podjęta świadomie oraz indywidualnie, nie daj się namówić na coś, czego nie czujesz. Może to się skończyć tym, że szybko porzucisz taki kierunek.