Wulkany na Bali – czy są niebezpieczne?

Wulkany na Bali – czy są niebezpieczne?

Indonezja to wyjątkowy kraj, który położony jest w ciekawej części Ziemi. W całym tym kraju znajduje się bowiem kilkaset wulkanów, a część z nich do dziś uznawana jest za aktywne. Indonezja znajduję się w tzw. pierścieniu ognia. Jest to linia brzegowa, która przebiega przez kilka krajów i to właśnie tam znajduje się najwięcej wulkanów i najczęściej dochodzi do trzęsień Ziemi. Właśnie ta kwestia rodzi w wielu turystach niepokój i sprawia, że zastanawiamy się nad tym, czy wulkany w poszczególnych częściach kraju np. na Bali są realnym zagrożeniem dla mieszkańców i turystów.

Przeszłość Indonezji

W związku z tym, że w całym kraju znajduje się kilkaset wulkanów, Indonezja ma dość burzliwą historię. Do erupcji wulkanów dochodzi tam już od setek lat, ale jednym z najbardziej znanych jest erupcja superwulkanu. Po tym wydarzeniu na Ziemi zapanowała długa zima, która była realnym zagrożeniem dla całej ludzkości.

Kolejnym przykładem jest głośny wybuch wulkanu Krakatau http://duabenua.com/pl/blog/wulkany-na-bali/. Uważany jest za jeden z najgłośniejszych wybuchów na całej planecie, który dał się we znaki mieszkańcom tamtejszych terenów. Na szczęście oba te wybuchy miały miejsce bardzo dawno temu, a na ten moment władze Indonezji nie wydają żadnych ostrzeżeń odnośnie do niebezpieczeństwa i możliwych erupcji.

Należy jednak pamiętać, że czynne wulkany tworzą realne zagrożenie, które należy wziąć pod uwagę. W ostatnich latach dochodziło do erupcji, jednak nie były one na tyle niebezpieczne, tak jak te, do których dochodziło setki lat temu.

Wulkany na Bali – czy turyści powinni się obawiać?

Jedną z największych atrakcji wycieczek po Indonezji są trekkingi po wulkanach. Turyści są w stanie pokonać wiele kilometrów, aby zdobyć ich szczyt i poczuć ich magię. Czy powinniśmy z tego zrezygnować? Tego typu atrakcje przyciągają bardzo wiele osób i jeśli tylko nie stanowią realnego zagrożenia, to nie ma przeciwwskazań do tego, aby zdobyć szczyt wulkanu. Przed wyprawą należy wziąć pod uwagę ewentualne ostrzeżenia władz i stosować się do ich zaleceń.

Eksplozję wulkanów da się po części przewidzieć dlatego, jeśli ma już do niej dojść, to działania zapobiegawcze są podejmowane szybko. Osoby, które odwiedzają Bali http://duabenua.com/pl/blog/wulkany-na-bali/, a także inne miejsca, w których znajdują się wulkany, nie powinny się ich przesadnie bać. Warto czuć wobec nich respekt i pamiętać o tym, że nie jest to jedynie atrakcja turystyczna. Wtedy nie powinno dojść do żadnego nieszczęścia, a doświadczeni wspinacze z pewnością wiedza jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.