Studia przez Internet

Studia przez Internet

Uczelnie wychodzą naprzeciw technologii i potrzebom studentów. Choć część z nich przeszła na tryb zdalny nauczania nagle, w wyniku epidemii to niektóre oferowały taką formę nauki dużo wcześniej. Studia przez Internet cieszą się coraz większą popularnością – jak wygląda taka nauka?

Na początku należy zaznaczyć, że mimo zdalnej formy nauczania zazwyczaj konieczne jest udanie się na zajęcia do placówki – zwłaszcza w czasie sesji egzaminacyjnej. To ile razy i czy w ogóle będziesz musiał/musiała przyjechać na zajęcia zależy od kierunku, który studiujesz. Nawet jeżeli okaże się, że podczas jednego semestru dwa razy musisz stawić się osobiście na uczelni i tak jest to znacznie mniej niż np. w przypadku studiów zaocznych.

Jak studiuje się przez Internet? Bywa trudno… i nie chodzi wcale o to, aby kogokolwiek zniechęcać. To co wykładowca przekazuje osobiście na zajęciach ze studentami uczącymi się stacjonarnie lub zaocznie, Ty musisz opanować samodzielnie. Ma to jednak swoje plusy – kiedy czytasz wszystkie materiały przesłane przez wykładowców bardziej skupiasz się na treści i nie rozpraszają Cię inni studenci. Wybierając taki tryb studiów musisz być jednak zmobilizowany i naprawdę wykazywać chęć zdobycia wiedzy – nie papierka. Oczywiście odbywają się także wykłady on-line, z których możesz, a nawet powinieneś aktywnie uczestniczyć. Poza tym wykładowcy umieszczają na platformie e-lerningowej wykaz prac, zadań, ćwiczeń, projektów itp. które musisz wykonać w ustalonym terminie. Napisaną pracę przesyłasz do oceny, a po kilku dniach otrzymujesz ocenę, ewentualnie z komentarzem zwrotnym.

W przypadku testów najczęściej jest tak, że otrzymujesz do niego dostęp określony czasowo – ma to na celu zminimalizowanie ryzyka ściągania z notatek leżących pod ręką. Wchodzisz w link i od czasu kiedy rozpoczynasz rozwiązywanie testu zaczyna być liczony czas. Jeżeli odpowiesz na wszystkie pytania, możesz skończyć test prędzej. Jeżeli nie, zostaniesz automatycznie zablokowany i udzielanie kolejnych odpowiedzi będzie już niemożliwe. Forma testu zależy od wykładowcy.

Plusem jest fakt, że poza pilnowaniem terminów oddawania zadań i zaplanowanych zajęć on-line możesz uczyć się w dowolnym czasie. Studia przez Internet są także idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących lub młodych mam, które chcą podnieść kwalifikacje, a nie mogą pozwolić sobie na cotygodniowe dojazdy na uczelnię. Taka forma nauki umożliwia też rozwój osobom niepełnosprawnym – mogą kształcić się we własnym domu, co w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest ogromnym ułatwieniem.