Brak apetytu u zwierzaka – skąd się bierze?

Brak apetytu u zwierzaka – skąd się bierze?

Brak apetytu u zwierzaka wzbudza niepokój kochającego właściciela. Jeśli pies lub kot nagle zaczyna kaprysić przy misce, koniecznie trzeba odkryć przyczynę takiego zachowania. Musimy być czujni zarówno wtedy, kiedy zwierzak nie chce jeść w ogóle, ale także kiedy nie ma ochoty na zwykłą przekąskę. Najważniejsze, by sprawdzić, czy brak apetytu u zwierzaka nie jest oznaką jego złego stanu zdrowia.

Czemu zwierzę nie chce jeść?

Bywa, że niechęć do jedzenia wynika tylko ze zniechęcenia lub zwyczajnej fanaberii zwierzaka – potrafią być one bardzo kapryśne. Jednak, jeśli pupil odwraca nos od miski podczas kolejnego już posiłku, należy zabrać go do weterynarza. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych.

Brak apetytu u zwierzaka może wynikać z monotonii, dlatego dbaj o różnorodność posiłków swojego pupila. Nawet najpyszniejsze danie kiedyś mu się znudzi. Aby temu zapobiec, wystarczy niewielka korekta smaku karmy. Możesz np. polać ją z olejem albo wymieszać z kawałkami tuńczyka czy sardynek. Dodatkowo zawierają one kwasy omega-3 i omega-6, dzięki którym zwierzak będzie miał zdrową skórę i lśniącą sierść.

Czego zwierzęta jeść nie mogą?

Pamiętaj, że zwierzęta nie powinny jeść tego, co my. Niektóre produkty mogą być dla nich toksyczne! Są to np. czekolada, winogrona, cebula i grzyby. Co więcej, zakazana jest także wędlina, którą niestety właściciele czworonogów dość często podają im jako smakołyk. Psy i koty nie tolerują także drażniących i ostrych przypraw: pieprzu, ostrej papryki, kurkumy, imbiru, curry i chrzanu. Warto wiedzieć, że wiele zwierząt domowych cierpi na nietolerancję laktozy! Pokazywane w bajkach koty pijące mleko to tylko stereotyp, który wprowadza ludzi w błąd. Dla wielu kotów wypicie miseczki krowiego mleka albo zjedzenie plasterka sera może spowodować problemy żołądkowe. Jeśli zdecydujesz się karmić zwierzę surowym mięsem, to musisz pamiętać o ryzyku, jakie to za sobą niesie. Nie jest to oczywiście zakazane, jednak surowy drób może być zanieczyszczony bakteriami, np. Salmonellą. Lepiej więc podać pupilowi mięso, które zostało dokładnie umyte i głęboko przemrożone, a najlepiej poddane obróbce termicznej.

Widzimy zatem, że brak apetytu u zwierzaka może być wywołany nieświadomością właściciela. Dlatego najlepiej karmić pupila zbilansowaną gotową karmą i urozmaicać ją co jakiś czas. Możemy także podawać na zmianę karmę suchą i mokrą. Do picia wystarczy woda. Pamiętaj, że każdy czworonóg jest inny i może inaczej zareagować na konkretny produkt. Jeśli jednak brak apetytu u zwierzaka pojawia się nagle i trwa kilka dni, a do tego jest on osowiały – szybko szukaj pomocy u weterynarza.