Czy warto medytować?- Jakich korzyści można się spodziewać?

Czy warto medytować?- Jakich korzyści można się spodziewać?

Osiągnięcie równowagi psychicznej i umiejętność radzenia sobie ze stresem mogą nieść ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia. Najlepszym sposobem na to, aby zapanować nad emocjami może się okazać medytacja. Co warto o niej wiedzieć i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Dlaczego warto medytować?

Medytacja, jeszcze do niedawna wydawała się wielu ludziom czymś totalnie abstrakcyjnym. Wizja poranków lub wieczorów w dziwnej pozycji i powtarzanie po cichu różnych motywujących cytatów raczej nie zachęcała do tego, aby spróbować. W ostatnich latach jednak podejście do tematu bardzo się zmieniło, a o magicznej mocy medytacji mówią chętnie sławne osobistości czy chociażby sportowcy. Co ciekawe, medytować można nawet leżąc na kanapie lub jadąc autobusem i wcale nie ma konieczności rozsiadania się na macie, czy też przyjmowania różnych trudnych pozycji. Medytacja, inaczej nazywana treningiem świadomości, ma nauczyć człowieka rozpoznawania własnych myśli, umożliwić mu psychiczny odpoczynek, a także nierzadko zmotywować do działania i oczyścić ze złej energii. Brzmi dobrze? Dlaczego więc nie spróbować?

Jak nauczyć się medytować?

Mimo tego, że zadanie nie wydaje się trudne, to jednak medytacja wymaga dojrzałości i doświadczenia. Najtrudniejsze będzie prawdopodobnie pozbycie się nachalnych, dręczących myśli, które często zaburzają ludzką równowagę i pojawiają się, tylko wtedy gdy zamykamy oczy. To głównie one bywają przeszkodą w skutecznym medytowaniu. Od czego należy więc zacząć?

  • Przede wszystkim trzeba znaleźć dogodne miejsce do sesji. Cisza, spokój, ulubiony zapach, czy koc, z pewnością będą ułatwiały rozluźnienie.
  • Na początek nie należy niczego oczekiwać. W medytacji nie chodzi o to, aby już przy pierwszym podejściu wejść na wyższy poziom świadomości. Ma ona jedynie umożliwić ćwiczącemu wsłuchanie się w siebie i odnalezienie spokoju.
  • Oddech jest ważny. Jak pozbyć się natrętnych myśli? Wystarczy skupić się na oddechu. Kiedy już się to uda, warto powoli rozluźniać całe ciało, tak aby poczuć się lekko i zdjąć zbędne napięcia, z każdego miejsca, w którym się znajdują.
  • Teraz czas na myśli! To odpowiedni moment na to, aby pozwolić działać swojej podświadomości. Niech podsuwa obrazy i myśli, które tylko zechce. Istotne jest jednak to, aby na żadnej z nich się nie skupiać, a jedynie przyjąć je i pozwolić im minąć.

Podczas medytacji chodzi także o to, aby nie oceniać siebie i rzeczywistości, w której się znajdujemy. Przed zakończeniem warto podziękować za życie i wszystko to, co dobrego wydarzyło się w ostatnim czasie. Istnieje ogromna szansa, że już po pierwszym razie poczujemy się lżej. Taka sesja umożliwi odpędzenie niepotrzebnych myśli, a podziękowanie, jakie wykonamy na końcu sprawi, że nieco bardziej życzliwie spojrzymy na świat. Warto medytować w każdym możliwym momencie, zwłaszcza jeżeli czujemy, że narasta w nas uczucie niepokoju. Medytacja może także okazać się skuteczna wtedy, gdy nie możemy zasnąć. Leżąc w łóżku warto więc pozwolić myślom płynąć i nie skupiać się tym, co nas stresuje.