Legalny wywóz gruzu – na czym to polega? 

Legalny wywóz gruzu – na czym to polega? 

Każde prace budowlano-remontowe wiążą się z koniecznością zadbania o odpady budowlane. Cegły, beton, tynk i inne pozostałości po remoncie to bowiem śmieci, które mogą być szkodliwe dla środowiska. W związku z tym kwestia wywozu gruzu jest uregulowana prawnie. Sprawdź, co mówią przepisy o odpadach budowlanych.

Planujesz remont lub prace budowlane? Pamiętaj, aby odpowiednio wywieźć powstałe odpady budowlane i tym samym uniknąć kary za nielegalne składowanie czy wywożenie gruzu! Postaw na profesjonalny wywóz gruzu Warszawa i nie obawiaj się konsekwencji związanych z nieprawidłowym przetrzymywaniem gruzu. Doświadczona firma zajmująca się tym na co dzień dostarczy odpowiedni kontener na gruz i zadba o to, by został on przewieziony do PSZOK-u. Wystarczy jedynie zarezerwować kontener w pasującym terminie i zorganizować odpowiednie miejsce, w którym on stanie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co na temat wywozu gruzu mówi prawo. 

Wywóz gruzu – aspekty prawne 

Ustawodawca bardzo jasno wyraża się na temat nielegalnego wywozu gruzu. Jest to bowiem wykroczenie, za które grozi kara grzywny. Chociaż nie zdarza się to już tak często jak kiedyś, to ciągle w lasach i innych miejscach na łonie natury możemy spotkać nielegalnie wywieziony gruz. Może to mieć swoje konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia ludzi i zwierząt. W gruzie bardzo często znajdują się bowiem szkodliwe substancje, które mogą przedostać się np. do gleby czy wód powierzchniowych.

Działaniami zakazanymi przez prawo jest nie tylko nielegalny wywóz gruzu, za który grozi kara do 5 tysięcy zł grzywny. Przepisy wskazują bowiem również, że zakazane jest nieutrzymywanie czystości i porządku w obrębie własnej nieruchomości. Przetrzymując gruz na własnej posesji, musimy liczyć się z mandatem w wysokości dochodzącej do nawet 1500 zł.

Kiedy przyda się kontener na wywóz gruzu? 

Porządny kontener na gruz to coś, co sprawdzi się zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Firmy zajmujące się wywozem gruzu posiadają bowiem dużą ilość takich kontenerów, dlatego są w stanie zapewnić przedsiębiorstwom wygodny sposób składowania i wywozu gruzu. Pojemniki na odpady budowlane umożliwią zachowanie porządku na placach budowy i wszelkich innych miejscach, w których powstają odpady budowlane składające się z betonu, drewna, tynku itp. Niewielki kontener możesz wynająć nawet w przypadku przeprowadzanego właśnie remontu. W ten sposób oszczędzisz sobie kłopotu z obowiązkiem przewiezienia gruzu do przeznaczonego w tym celu miejsca.