Objawy bostonki

Objawy bostonki

Bostonka to popularna nazwa dla typowej choroby wieku dziecięcego, najczęściej występuje u dzieci do ok 10 roku życia, jednak zdarza się, że nie omija także dorosłych. Określeniem “Bostonka” nazywamy najczęściej wirusową chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD). “Bostonka” wywoływana jest przez enterowirusy i wirus coxackie. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez ‘brudne ręce’, ponieważ wirus przez wiele tygodni jest obecny w układzie pokarmowym.

Bostonka – objawy i przebieg choroby

Choroba dłoni, stóp i ust zwyczajowo nazywana jest  bostonką. Najczęściej występuje u schyłku lata i jesieniom. Choroba ta ma stosunkowo łagodny przebieg. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się około 4 do 6 dni od kontaktu z wirusem. Do najczęstszych objawów tej popularnej choroby zaliczamy: gorączkę, bardzo charakterystyczną wysypkę, a także zmiany występujące w jamie ustnej. Przebieg tej choroby jest bardzo charakterystyczny. Trudno pomylić ją z inną chorobą.

Pierwszym objawem bostonki jest najczęściej niewielka gorączka, która trwa ok 48 godzin. Po kilkunastu godzinach gorączce zaczynają towarzyszyć dodatkowe objawy bostonki. Choroba MFMD objawia się także bardzo charakterystyczną wysypką. Wysypka ta przyjmuje postać plamek i pęcherzyków. Najczęściej pojawia się na stopach, dłoniach, jak również w obrębie jamy ustnej. Zdarza się, że u niektórych pacjentów bostonka objawia się dużo bardziej rozsypaną wysypką, która obejmuje pośladki, przedramiona i tułów. Wysypce u dzieci towarzyszy także świąd i pieczenie. Zmiany skórne zanikają po ok 10 – 15 dniach od pojawienia się pierwszych wykwitów.

Dzieci chorujące na bostonkę często są ospałe, mają zdecydowanie osłabiony apetyt, a także odmawiają przyjmowania płynów skarżąc się na ból w obrębie gardła i jamy ustnej.

U niektórych osób bostonce towarzyszą takie objawy jak biegunka i wymioty.

Warto wiedzieć, że po kilkunastu dniach od ustąpienia choroby możliwe jest wystąpienie objawów dodatkowych. Zdarza się, że u osób, które przechorowały ‘bostonkę’ pojawiają się poprzeczne bruzdy na paznokciach, a także zgrubienia na płytce paznokciowej. Równie często możliwe jest całkowite złuszczanie płytki paznokciowej.

Bostonka u dzieci najczęściej przebiega bardzo łagodnie i nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Niestety chorujący dorośli przechodzą tę chorobę zdecydowanie dłużej i ciężej. Ryzyko wystąpienia powikłań u dorosłych jest zdecydowanie wyższe. Najczęstsze powikłania dotyczą układu nerwowego, a także serca.

Bostonka – profilaktyka

Podstawą profilaktyki zakażenia wirusami wywołującymi chorobę bostońską jest częste mycie rąk. Dbałość o odpowiednią higienę rąk może uchronić przed zakażeniem resztę rodziny osoby chorującej. Choroba ta wywoływana jest przez różne typy wirusów, dlatego można chorować na nią nawet kilka razy w życiu. Dzieci zakażone ‘bostonką’ powinny być izolowane do czasu całkowitego ustąpienia zmian na skórze.

Do tej pory nie opracowano skutecznej szczepionki na tę chorobę.